To, jak wychowujemy nasze dziecko zależy od naszych doświadczeń, intuicji, naszego temperamentu, ale też charakteru dziecka. Inne metody zastosujemy, gdy wychowujemy wrażliwe lub wysoko wrażliwe dziecko, inne, gdy mamy do czynienia z ekstrawertykiem czy introwertykiem.
Bez względu jednak na to, jaki cechy dominują u dziecka, warto wiedzieć, że jest kilka uniwersalnych prawd, które dotyczą wszystkich dzieci. Gdy mamy ich świadomość, łatwiej nam zrozumieć i dobrze wychować nasze dziecko.
1. Dziecko potrzebuje kontaktu z rodzicami. Dzieci nie tylko we wczesnym okresie życia domagają się nieustającej uwagi rodziców. Tak działa ich mózg – chcą być jak najbliżej swoich opiekunów i zrobią wszystko, by utrzymywać z nimi bliskie relacje.
Dlatego nawet, gdy nie mamy czasu, siły lub ochoty pomyślmy, że nasza obecność i codzienny wspólny czas to najważniejsza kwestia dla naszego dziecka. Mogą starać się zwrócić naszą uwagę na różne sposoby (również np. niewłaściwym zachowaniem), dlatego tak istotne jest, by pozostawać uważnym na potrzeby dziecka.
2. Dziecko zasługuje na szacunek. Choć mamy nad dzieckiem przewagę, nigdy nie powinniśmy jej wykorzystywać. Złośliwe, krzywdzące czy poniżające komentarze nie mogą mieć miejsca w relacji na linii rodzic-dziecko. To ty jesteś dorosłą i dojrzałą osobą w tym związku, dlatego weź odpowiedzialność za swoje słowa.
Traktuj dziecko na równi z dorosłymi. Szanuj je, podchodź poważnie do tego, co mówi, a przede wszystkim naucz się słuchać.
3. Dziecko chce polegać na silnych, pewnych siebie rodzicach, którzy radzą sobie z emocjami. Bycie dzieckiem nie jest proste, bo wszystko jest nowe i trzeba się wszystkiego nauczyć. Największą trudność sprawiają dzieciom emocje – czasem są dla nich przerażające i przytłaczające, a gdy dziecko sobie z nimi nie radzi, pojawia się płacz, krzyk, histeria, gniew czy nawet agresja. Dlatego ty, jako rodzic musisz być solidnym fundamentem dla swojego dziecka i nauczyć go rozróżniania i radzenia sobie z emocjami.
4. Dziecko nie musi być zastraszane ani przekupywane, aby się podporządkować. Oczekujemy, że nasze dzieci będą robiły to, co im mówimy, ale czasem używamy niewłaściwych "narzędzi” do osiągnięcia tego celu.
Nikt nie lubi, gdy jest pod presją lub zmusza się go do posłuszeństwa. Lepiej stosuj pozytywną motywację – kiedy dziecko czuje się kochane, wspierane i wysłuchane, jest bardziej skłonne do spełniania próśb.
5. Dziecko radzi sobie najlepiej, jak umie. Gdy zauważysz, że twoje dziecko ma z czymś problem, np. z nawiązywaniem kontaktu z rówieśnikami, wesprzyj go. Dzieci zwykle starają się na tyle, ile potrafią i jeśli napotykają trudności, to znak, że rzeczywiście sobie z jakąś sytuacją nie radzą.
6. Dziecko potrzebuje czasu na odpoczynek. Choć może nam się wydawać, że dzieci mają niewyczerpane pokłady energii i możliwości, to tak nie jest. Zawsze zwracajmy uwagę na dobrostan dziecka – czy jest uśmiechnięte, zadowolone, czy za bardzo nie przeciążamy je nauką lub dodatkowymi zajęciami. Jako rodzic musisz dać swojemu dziecku możliwość… bycia dzieckiem. Powinno mieć czas na beztroską zabawę i wygłupy.
7. Dziecko nie jest małym dorosłym. Umysł twojego dziecka stale się rozwija i zmienia. Jego zdolność do przyjmowania i przetwarzania różnych informacji i radzenia sobie z różnymi sytuacjami może zmieniać się z dnia na dzień. Dlatego, jako rodzice powinniśmy przede wszystkim pozwolić naszym dzieciom rozwijać się w ich własnym tempie.