Każdy rodzic wyczekuje momentu, kiedy dziecko zacznie się samodzielnie przemieszczać. Gdy zaczyna pełzać, raczkować i chodzić, najpierw rozpiera go duma i radość, a potem ogarnia przerażenie. Odkrywają, jak wiele zagrożeń czyha na dziecko w jego własnym domu. Jest ich szczególnie dużo w kuchni, ale nie panikuj! Podpowiemy ci, jak sprawić, by ta przestrzeń była bezpieczna dla dziecka.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Kuchnia nie jest miejscem odpowiednim na zabawę dla dziecka.
Nie oznacza to jednak, że dziecko ma mieć absolutny zakaz wstępu do kuchni.
Koniecznie zadbaj o to, by zredukować możliwie jak najwięcej możliwych zagrożeń.
Dziecko może się skaleczyć, upaść, poparzyć... niebezpiecznych sytuacji może być naprawdę wiele. Ciężko założyć bramkę i nie wpuszczać malucha do kuchni, gdy sama zostajesz z dzieckiem w domu. Niewykonalne także będzie gotowanie tylko wtedy, gdy ktoś inny zajmuje się dzieckiem lub gdy maluch śpi. Dlatego po prostu musisz zadbać o to, by kuchnia była przestrzenią bezpieczną dla dziecka. Bardzo dużo zależy od twoich nawyków.
1. Przyrządy kuchenne odkładaj głębiej
Wyrób sobie nawyk odstawiania szklanek i talerzy dalej od brzegu blatu. Podobnie noże czy nożyczki nie powinny leżeć na krawędzi. Warto szufladę z ostrymi, czyli niebezpiecznymi dla dziecka, przedmiotami dodatkowo zabezpieczyć specjalnym klipsem. Takie przedmioty jak roboty kuchenne również powinny być poza zasięgiem małych rączek. Wszytko to, co chowasz w szafkach, możesz zabezpieczyć specjalną blokadą do szafek.
2. Chemia poza zasięgiem dziecka
Dużo osób środki czyszczące przetrzymuje w kuchni. Zwróć uwagę, że często są bardzo kolorowe i mają oryginalne kształty butelek, to może zaciekawić dziecko. Najlepiej by było przechowywać detergenty wysoko. Jeśli trzymasz takie rzeczy pod zlewem, zadbaj o dodatkową blokadę w szafce. Absolutnie nigdy nie przechowuj niebezpiecznych substancji w pojemnikach po żywności, np. butelkach po napojach.
3. Odłącz z prądu
Jeśli nie używasz jakiś urządzeń, zawsze pamiętaj, by je odłączać od prądu. Zwróć jednak uwagę, czy kable nie zwisają z blatu. Dziecko może pociągnąć i zrzucić sobie nieużywany sprzęt na głowę. Nieużywane gniazdka zabezpiecz zaślepką.
4. Wyznacz strefę wolną od dzieci
To jest najbardziej niebezpieczny obszar w kuchni i warto od początku uczyć, że to nie jest miejsce do zabawy. Zadbaj o to, by piekarnik zawsze był zamknięty, a gdy musisz go otworzyć, by dziecko było poza kuchnią lub w na tyle bezpiecznej odległości, by nie podbiegło, gdy będziesz coś wkładać lub wyjmować z piekarnika.
Warto uczyć dziecko, że nie może podchodzić do piekarnika, gdy świeci się światełko.
Wyrób sobie nawyk ustawiania garnków tak, by uchwyty zawsze były skierowane w tył kuchenki. Zmienisz tym ryzyko ściągnięcia garnka przez dziecko. Pamiętaj, że dzieci uwielbiają biegać pod nogami, więc dzięki temu sama nie potrącisz garnka.
Patentem stosowanym przez wielu rodziców, jest wyznaczanie "zakazanej przestrzeni" taśmą malarską. To świetny sposób, by nauczyć dziecko, by w ogóle nie podchodziło do kuchenki. W zależności od wieku dziecka zapamiętanie tej zasady może chwilę zająć, ale jak widać na poniższym filmiku, to działa!
5. Zadbaj o to, by podłoga nie była śliska
W kuchni zazwyczaj jest terakota, zdarza się, że coś chlapnie. Podłoga może być bardziej śliska niż w innych częściach domu, co może również stwarzać zagrożenie dla dziecka. Rozwiązaniem może być dywanik lub kapcie czy skarpetki antypoślizgowe.
6. Zachowaj porządek w kuchni
Wyrzuć niepotrzebne rzeczy: paragony, śmieci, pudełka, plastikowe torby. Nie dość, że utrudnia ci to poruszanie się w kuchni, to mogą stwarzać zagrożenie dla dziecka. Jeśli masz tendencję do zbierania rzeczy, czas powalczyć ze złym nawykiem.
7. Wyznacz strefę dla dziecka
Jeśli spędzasz dużo czasu w kuchni i maluch siłą rzeczy chce lub musi tam spędzać z tobą czas, warto zadbać o to, by miał bezpieczny kąt. Może to być np. fotelik do karmienia, w którym będzie się bawić czy rysować. Trochę większe dzieci często chcą pomagać i warto im to umożliwić, ale należy stworzyć bezpieczną przestrzeń. Fajnym rozwiązaniem jest kitchen helper - czyli taki stojak, w którym dziecko może obserwować, co robi mama, a nawet jej pomagać, ale na tyle bezpieczny, by nie spadło z wysokości.
8. Usuń lub zabezpiecz drabiny i inne przedmioty do wspinaczki
Krzesła, kuchenne drabinki, podesty, a nawet szuflady, mogą być czymś, po czym twoje dziecko bez problemu wejdzie na kuchenny blat. Choć może jeszcze się nie wspina, nie możesz mieć pewności, że na taki pomysł nie wpadnie jutro. Koniecznie zabezpiecz je przed małym alpinistą.
9. Nigdy nie pozwalaj, by dziecko było samo w kuchni
Kuchnia nie jest miejscem do zabawy! Naucz dziecko, że nie może samo się tam bawić i nie zostawiaj go samego nawet na chwilę. A także zwracaj uwagę, czy malec nie udał się właśnie w tamtym kierunku.