Córka nie idzie do komunii. Usłyszała od koleżanek, że niech żałuje, bo nie założy białej sukienki
List do redakcji
14 marca 2022, 11:08·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 14 marca 2022, 11:08
Trwają intensywne przygotowania do tegorocznych komunii. Odbywają się spotkania katechetyczne, niektórzy już kompletują komunijne stroje. "W naszej klasie zapanował szał w tym temacie. Koleżanki córki nie rozmawiają o niczym innym, tylko która będzie miała bardziej ozdobną i piękniejszą sukienkę. Powiedziały jej, że niech żałuje, że nie chodzi na religię” – pisze Aneta w wiadomości do naszej redakcji.
Reklama.
Reklama.
Tegoroczna komunia zbliża się wielkimi krokami, wielu rodziców kompletuje już dla dziecka strój na tę okazję.
Czytelniczka pisze, że w klasie jej córki dziewczynki nie rozmawiają o niczym innym, tylko o tym, która będzie miała ładniejszą sukienkę do komunii.
Rodzice powinni tłumaczyć dzieciom, co jest istotą tego sakramentu.
"Ja i mąż byliśmy wychowywani w wierze katolickiej, ale ponieważ już od lat nie chodzimy do kościoła i trudno uznać nas za osoby wierzące, postanowiliśmy nie posyłać dziecka na religię.
Akurat w naszej klasie jesteśmy w tej decyzji odosobnieni, bo na 18 dzieci, nie chodzi tylko nasza córka i jeszcze jeden chłopiec. Nigdy jednak nikt im z tego powodu nie dokuczał, problem zrobił się teraz, gdy dzieci mają przystąpić do pierwszej komunii” – pisze Aneta.
Żałuj, że nie zapisałaś się na religię
Zauważyła ostatnio, że jej córka wraca ze szkoły jakaś smutna i przygaszona. W końcu powiedziała, o co chodzi.
"Okazało się, że zaczęły się przygotowania do komunii i wiele z jej koleżanek wybiera sukienki komunijne. Podobno nie rozmawiają o niczym innym, tylko chwalą się, która jaką będzie miała kreację. Jedna koronkową, inna ozdabianą perełkami, jeszcze któraś wianek jak welon i do kompletu białą torebkę z prawdziwej skóry.
Moja córka słuchała tych opowieści i po prostu nie odzywała się. Jednak kilka dni temu jedna z koleżanek powiedziała jej wprost, że niech żałuje, że nie zapisała się na religię, bo nie założy białej sukienki. Tego było już dla niej za wiele” – pisze Aneta.
Stroją dziewczynki jak pannę młodą
Przyznaje, że córka, gdy opowiadała o tym, rozpłakała się, bo jak pewnie niejedna dziewczynka w jej wieku lubi się stroić.
"Do tego dziewczynki mówią, że będą księżniczkami, a tylko ona jedna nie. Dlatego zrobiło jej się ogromnie przykro i poczuła się wykluczona, jakby ta biała sukienka na komunię miała jakiekolwiek znaczenie.
Z jednej strony rozumiem, że to są tylko dzieci i to nie ich wina, że komunia od lat kojarzy się z prezentami i przygotowaniami jak na ślub. Z drugiej strony rodzice chyba powinni dzieciom tłumaczyć takie kwestie.
Przecież nie o to chodzi w komunii, by wystroić dziecko jak pannę młodą i rywalizować z innymi, kto wygląda najpiękniej lub ma najbardziej wystawny strój. Z tego, co pamiętam to sakrament, gdzie powinny liczyć się inne wartości” – pisze Aneta.