Ministerstwo Edukacji i nauki otwiera dla dzieci z Ukrainy możliwość kształcenia w polskich szkołach. Na stronie ministerstwa pojawiły się wytyczne dotyczące tego, jak zapisać dziecko z Ukrainy do szkoły rejonowej na terenie Polski.
Aby zapisać dziecko z Ukrainy do szkoły w Polsce rodzic lub opiekun musi:
Dokumenty należy dostarczyć do sekretariatu dyrekcji w wybranej szkole podstawowej.
Miknisterstwo Edukacji i Nauki zapewnia, że szkoła rejonowa, do której przynależy dziecko i opiekunowie dostarczą dokumenty, ma obowiązek przyjąć ucznia. Decyzję podejmuje dyrektor placówki.
Dziecko nie musi być zameldowane, nawet tymczasowo, w Polsce. Wystarczy we wniosku wpisać adres zamieszkania.
W przypadku szkół, które leżą poza rejonem dziecka, przyjęcie do szkoły dziecka z Ukrainy będzie możliwe w przypadku wolnych miejsc w klasach. Nauka dzieci i młodzieży w wieku 7-18 lat w publicznych szkołach jest nieodpłatna.
Dziecko z Ukrainy nie musi znać języka polskiego, aby uczyć się w polskiej szkole. Szkoła, do której zostanie zapisane dziecko z Ukrainy może zorganizować dodatkowe nieodpłatne lekcje języka polskiego.
MEiN planuje także utworzenie specjalnych oddziałów przygotowawczych, w których mają uczyć się dzieci uchodźców. W gminach powstaną filie szkół rejonowych, które po odpowiednim przygotowaniu staną się szkołami dla dzieci z Ukrainy.
W oddziałach przygotowawczych dzieci będą uczyły się języka polskiego oraz innych przedmiotów, by wyrównać różnice programowe w systemach edukacji Ukrainy i Polski. Najważniejszym przedmiotem ma być jednak nauka języka polskiego.
W utworzonych klasach uczniom pomagać będzie osoba wspomagająca, która zadba o to, by uczeń zrozumiał lekcję prowadzoną przez nauczyciela.
Ministerstwo zapewnia podręczniki do nauki polskiego i innych przedmiotów wykładanych w szkołach, aby proces integracji przebiegł jak najsprawniej.
Uczniowie po przejściu przez oddział przygotowawczy będą mogli kontynuować naukę w tej samej lub wyższej klasie w nowym roku szkolnym. 8-klasiści mogą przystąpić do egzaminów końcowych szkoły podstawowej.
Jeśli dziecko zostanie zapisane do szkoły rejonowej, a nie do oddziału przygotowawczego, normalnie uczestniczy w życiu klasowym oraz obowiązują go wytyczne edukacyjne takie, jakie dotyczą wszystkich innych uczniów w placówce.
Nie zostanie utworzona specjalna oddzielna matura dla uczniów ukraińskich. Jeśli będą chcieli przystąpić do egzaminu dojrzałości, arkusze będą zawierały zadania w j. ukraińskim, jednak egzamin z języka polskiego również musi zostać zaliczony, by uczeń mógł ubiegać się o przyjęcie na studia.
Uczniowie ukraińscy nie będą traktowani na specjalnych warunkach w przypadku rekrutacji do szkół.
Źródło: gov.pl
Czytaj także: https://mamadu.pl/160483,swiadczenia-rodzinne-dla-uchodzcow-z-ukrainy-500-rko-i-inne