
Grzeczne i zdyscyplinowane
To, że dziecko jest uznawane za grzeczne, nie oznacza, że jest zdolne do samokontroli. Dzieci bardzo często robią coś tylko dlatego, że rodzice im każą lub powstrzymują się, bo reagują na odgórny zakaz dorosłego. Tymczasem wychowując bardzo posłuszne dziecko, najpewniej wychowujesz takie, które będzie miało problem z decyzyjnością, a także będzie bardzo podatne na wpływ innych. Świat jest pełen pokus i bez trenowania silnej woli, pojawienie się kłopotów wychowawczych może być tylko kwestią czasu.
Warto postawić na samodyscyplinę
Dzieci zdolne do samodyscyplinowania się nie oczekują gratyfikacji i są w stanie same dokonywać właściwych wyborów. Są mniej podatne na presję otoczenia (szczególnie rówieśników), potrafią zadbać o siebie i swoich bliskich. Dzieci takie są również mniej skore do podejmowania ryzykownych zachowań. Dlatego warto nad tym popracować. Nauka samodyscypliny już od pierwszych lat zaprocentuje w przyszłości. Przełoży się na pracę w szkole i obowiązki domowe, a w przyszłości zarządzania czasem i finansami.
Przykłady samodyscypliny:
Oczywiście nauczanie samodyscypliny jest długotrwałym procesem, gdyż na różnych etapach życia będzie przejawiała się inaczej. Ważne, by w konkretnym wieku dać dziecku odpowiednie narzędzia, dzięki którym może trenować opieranie się pokusom i cierpliwość, a także mieć szansę przekonać się o konsekwencjach własnych decyzji.
Jak nauczyć dziecko samodyscypliny?
Co ważne, im bardziej dziecko będzie w stanie samo się zdyscyplinować, tym mniej będzie potrzebowało dyscypliny i kontroli dorosłych. Jak nauczyć dziecko samodyscypliny? Poniżej znajdziesz kilka przykładów: