Przede wszystkim trzeba na początku zrozumieć, czym jest poczucie bezpieczeństwa. Bardzo często skupiamy się na fizycznym bezpieczeństwie. Zwracamy uwagę na to, by dziecko było zadane, miało co jeść, było zdrowe. Chcemy je ochronić przed różnymi niebezpieczeństwami. Jest to dobre i właściwe, ale nie można zapominać o bezpieczeństwie emocjonalnym.
Oprócz stabilizacji i dobrej atmosfery w domu niezbędne jest budowanie więzi i zaufania między rodzicem a dzieckiem. Jego emocjonalne potrzeby możesz zaspokajać: słuchając, pomagając, wyrażać swoje uczucia i pozwalając dziecku na swobodne wyrażanie jego opinii. Kiedy dziecko czuje się bezpiecznie, ma swobodę rozwoju, odwagę na testowanie granic i odkrywania świata.
Jak sprawić, by dziecko czuło się bezpiecznie? Stosuj te zasady:
1. Ustal granice i limity
Nie chodzi o ograniczenie dziecka, a o ramy, w których może poruszać się twoje dziecko. Schematy, powtarzalność, zasady, których się trzymacie, sprawiają, że świat jest mniej przerażający, bo jest przewidywalny. Dzięki temu dziecko może również wiedzieć, czego się od niego oczekuje, co jest akceptowalne a co nie. Bycie konsekwentnym pokazuje dziecku, że bardzo się o nie troszczysz.
2. Bądź opanowana
Nie zapominaj, że jesteś w stanie kontrolować siebie i swoje zachowanie. Masz kompetencje, by radzić sobie ze stresem i silnymi emocjami. Natomiast twoje dziecko jeszcze nie. Gdy dzieją się sytuacje trudne, pamiętaj, że dziecko często jeszcze nie wie, jak radzić siebie z emocjami. Potrzebuje pomocy i wsparcia, by tego się nauczyć. Na szczęście ma ciebie.
3. Daj swój czas i bądź dostępna
To, że jesteś obok, nie zawsze oznacza, że jesteś obecna. Często zabiegani zajmujemy się kilkoma sprawami jednocześnie. Naucz się znajdować czas w ciągu dnia na spokojną rozmowę, bez pospiechu, patrząc w oczy, bez przeszkadzaczy, jak telefony i tv. Przez takie chwile jeden na jeden twoje dziecko będzie się czuć bezpiecznie, rozmawiając z tobą. Buduj zaufanie przez zaangażowanie.
4. Okazuj uczucia
Drobne gesty jak buziak w czoło, trzymanie się za ręce podczas spaceru mają wielką siłę. Male rytuały na dzień dobry i dobranoc pokazują dziecku, jak bardzo je kochasz. Sprawiają przyjemność i niosą ogrom pozytywnej energii. Okaz troskę, wsparcie i pocieszaj. Dodawaj otuchy zawsze, gdy twoje dziecko tego potrzebuje.
5. Zachowaj równowagę
To jedno z trudniejszych rodzicielskich zadań: umiejętnie wpajanie zasad i trzymanie granic, przy jednoczesnym okazaniu empatii i zrozumienia. Choć dzieci muszą zrozumieć, że ich zachowanie wiąże się z konsekwencjami, to mimo to muszą wiedzieć, że mogą zawsze liczyć o wybaczenie. Miłość przecież jest bezwarunkowo, nawet, jak popełniamy błędy i się gniewamy. Dziecko musi to czuć.
5. Chwal
Nas wychowywano często w duchu "niechwalenia," by nas nie rozleniwiać. To błąd! Kiedy chwalimy dziecko, budujemy jego samoocenę i poczucie własnej wartości. Gdy jest to uzasadnione absolutnie, nie żałuj dziecku pochwał. Pokaż, jak bardzo jesteś dumna.
6. Szanuj dziecięce talenty i wybory
Rodzice czeto mają tendencje do realizowania swoich niespełnionych marzeń kosztem dziecka, ale nie tędy droga. Nasze dzieci mają swoje upodobania i talenty. Dlatego pozwól to pielęgnować i rozwijać. Miej realne oczekiwania. Dziecko nie musi być dobre w tym samy co ty i nie musi lubić tego samego. Ale jedno jest pewne: w czymś na pewno jest świetne!
7. Śmiej się!
Szczególnie w tych trudnych czasach, w jakich przyszło nam żyć, nie zapominaj, że śmiech jest lekarstwem na wiele trosk. Bądź otwarta na dziecięce zabawy i wygłupy. Żartuj. Zapewnij dom pełen radości i uśmiechu.
8. Zadbaj o siebie
Gdy jesteś wypoczęta i spokojna łatwiej będzie ci zaspokajać emocjonalne potrzeby dziecka. Co więcej, gdy jesteś świadoma swoich potrzeb, łatwiej będzie ci rozpoznawać potrzeby innych. To także świetna lekcja dla dziecka: każdy z nas czasem potrzebuje oddechu i zajęcia się samy sobą i nie ma w tym nawet krzty egoizmu.
9. Popełniaj błędy
Pamiętaj, że nie chodzi o to, byś tworzyła idealne środowisko dla dziecka. Byś była bezbłędna i perfekcyjna. Nikt z nas nie jest idealny. Pogódź się z tym, że nie zawsze będzie kolorowo, że będziesz popełniała błędy. Ale to właśnie dzięki temu stworzysz prawdziwy dom oparty na zaufaniu, trosce i miłości.