logo
Jak powstrzymać dziecko od marudzenia i jęczenia? 123rf
Reklama.
  • Wielu rodziców nic tak nie irytuje i nie drażni jak marudzące i jęczące dziecko.
  • Dziecko zachowuje się w ten sposób, bo chce osiągnąć konkretną rzecz albo po prostu zwrócić na siebie uwagę.
  • 3 proste, ale skuteczne kroki, by powstrzymać dziecko od marudzenia.
  • Dlaczego dzieci marudzą? Odpowiedź jest prosta – bo zwykle to działa. Czasem dziecko rzeczywiście chce w ten sposób osiągnąć konkretną rzecz, innym razem pragnie jedynie zwrócić na siebie uwagę. A jęczące dziecko trudno zlekceważyć, więc akcja powoduje reakcję.

    3 kroki, by powstrzymać dziecko od marudzenia

    Oczywiście dzieci nie chcą nas celowo irytować – po prostu walczą o swoje, czyli o zaspokojenie ich potrzeb. Gdy raz ustąpimy, możemy spodziewać się, że marudzeniem dziecko będzie próbować przekonać nas do kolejnych rzeczy. Jak je powstrzymać? Oto 3 proste, ale skuteczne kroki, dzięki którym twoje dziecko przestanie marudzić

    1. Uzmysłów dziecku, że marudzenie nie działa. Dzieci jęczą, bo wiedzą, że to skuteczna metoda. Albo zwrócą uwagę rodzica, albo nawet dostaną to, czego chcą, bo mama lub tata będzie miał już dość ich irytującego zachowania.

    Dlatego właśnie musisz uświadomić dziecku, że marudzenie nie działa. Niezależnie od tego, czy jesteś w sklepie spożywczym, czy przy stole, powiedz "nie” i trzymaj się tego. Jeśli dziecku zdarzy się napad złości, spróbuj go spokojnie przeczekać. Oczywiście możesz pomóc dziecku w poradzeniu sobie z jego rozczarowaniem, ale nie ustępuj pod wpływem marudzenia.

    2. Nie zwracaj uwagi na marudzenie. To nie jest prosty etap, bo trudno nie irytować się czy złościć, gdy twoje dziecko wciąż jęczy, ale nie zniechęcaj się. Przede wszystkim powiedz dziecku, czego od niego oczekujesz, czyli że nie będziesz reagować na marudzący czy jęczący ton głosu. Zapewnij je, że jest już na tyle duże, że może prosić normalnym głosem o to, co chce.

    Możesz dodać, że nie będziesz reagować na jęczenie dziecka, po prostu zajmiesz się swoimi sprawami, ale jeśli przyjdzie do ciebie porozmawiać normalnie, to chętnie je wysłuchasz. Oczywiście twoje dziecko nie odzwyczai się od marudzenia z dnia na dzień, ale reaguj pozytywnie na każdy normalny ton jego głosu i zwracaj mu uwagę za każdym razem, gdy znów zaczyna jęczeć.

    3. Zapewnij dziecku pozytywną uwagę. Aby te kroki zadziałały, musisz również zagwarantować dziecku dużo pozytywnej uwagi, aby zaspokoić potrzeby emocjonalne dziecka. Ono potrzebuje naszego towarzystwa i bycia w centrum naszego świata. Dlatego najlepiej codziennie poświęć każdemu dziecku kilkanaście minut sam na sam i rzeczywiście zaangażuj się w zabawę z nim. Gdy będzie zaspokojona jego potrzeba bycia zauważonym, będzie mniej skłonne do marudzenia.

    Czytaj także:

    Źródło: positiveparentingsolutions.com