To wcale nie "śpiulkolot". Znamy najpopularniejsze młodzieżowe słowo w internecie
Dominika Lange
21 lutego 2022, 13:42·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 21 lutego 2022, 13:42
Jesteście ciekawi, jakich słów młodzież najczęściej używa w internecie? Okazało się, że wcale nie jest to "śpiulkolot", który niedawno zasłynął jako Młodzieżowe Słowo Roku. Oto lista 15 najpopularniejszych słów, bez których większość nastolatków nie wyobraża sobie dnia!
Reklama.
Reklama.
Młodzieńczy żargon
Portal nadwyraz.pl sporządził raport najczęściej używanych młodzieżowych słów w internecie w 2021 roku. Wśród nich pojawiły się takie okazy jak m.in. "crush", "random" czy "przegryw". Co ciekawe, w zestawieniu zabrakło miejsca dla rozsławionego "śpiulkolota", którego niedawno okrzyknięto Młodzieżowym Słowem Roku.
Twórcy raportu przeanalizowali słownictwo, którego nastolatki używają m.in. na Twitterze, Facebooku i forach internetowych. Jak zaznaczyli, młodzież najchętniej korzysta z mediów społecznościowych i to właśnie one są najcenniejszym źródłem nastoletniego slangu i słowotwórstwa. Oto 15 najpopularniejszych młodzieżowych słów w internecie:
crush/krasz – oznacza obiekt westchnień, sympatię, pochodzi z języka angielskiego
random/randomowy – losowy, przypadkowy, dowolny, pochodzi z języka angielskiego
przegryw – nieudacznik, niedojda
sztos/sztosik – wyrażenie określające, że coś jest niezwykłe, robi ogromne wrażenie, jest wyjątkowe
cringe/krindż – określenie na coś obrzydliwego, żałosnego, odrażającego, pochodzi z języka angielskiego
libek – lekceważące i ironiczne określenie na osobę, która ma neoliberalne poglądy, a przy okazji reprezentuje wielkomiejski styl życia
rel – określenie oznaczające "mam tak samo" lub "czuję tak samo", pochodzi od angielskiego słowa "relatable"
masno – jest wyrazem zadowolenia i oznacza "świetnie", "tłusto", "doskonale". To zapożyczenie z gwary śląskiej
rozkminić/rozkminiać – oznacza "analizować" coś lub "myśleć o czymś"
boomer – pogardliwe określenie na osoby, które urodziły się od II wojny światowej do połowy lat 60. ubiegłego wieku. Jednak w niektórych przypadkach słowo to rozszerza swoje znaczenie i dotyka każdego, kto jest... starszy od nastolatka
dziaders – określenie na starszego mężczyznę, często o konserwatywnych poglądach
zaorane/zaorany – rozstrzygnięcie sporu, udowodnienie swojej racji
typiarz/typiarka – chłopak/dziewczyna
dymy – awantura
chad – młody umięśniony mężczyzna, który podoba się dziewczynom i to wykorzystuje
A gdzie w tym zestawieniu jest miejsce na "śpiulkolota"? Okazuje się, że Młodzieżowe Słowo Roku zajęło dopiero 73. miejsce w rankingu słów, których młodzież najczęściej używa w internecie.
Młodzież lubi angielski
Ciekawym, ale przy tym dosyć oczywistym, jest młodzieżowy trend związany z językiem angielskim. Nastolatki nie tylko zapożyczają całe słowa ("cringe", "random" czy "crash") i używają ich ze spolszczoną wymową, używają skrótowo ("rel"), ale podporządkowują je też polskiej fleksji ("randomowy").
To z pewnością wpływ powszechnej nauki języka angielskiego w szkołach, która jeszcze 20 lat temu nie była taka oczywista. Ale także tego, że pokolenie nastolatków ma dużo więcej kontaktu z językami obcymi na co dzień niż my w ich wieku. To efekt życia na emigracji, łatwych i częstych podróży, gier komputerowych i popularności platform internetowych typu Netfliks czy HBO Go, na których młodzież ogląda zagraniczne seriale.