Ten przepis na mazurek wielkanocny dała mi moja babcia. Robi furorę w mojej rodzinie
Dominika Lange
16 lutego 2022, 11:14·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 16 lutego 2022, 11:14
Bez czego nie wyobrażacie sobie Wielkanocy? My bez tradycyjnego wielkanocnego deseru, czyli mazurka! Oto przepis na prawdziwy mazurek wielkanocny, którego nie może zabraknąć na żadnym świątecznym stole.
Reklama.
Mazurek wielkanocny jest ściśle związany z polską tradycją i obowiązkowym punktem w świątecznym menu.
Tradycyjne ciasto może mieć wiele odsłon. Zazwyczaj wykorzystuje się kruchy spód ciasta, a na wierzch kładzie marmoladę lub powidła i bakalie.
Dzieci uwielbiają mazurki kajmakowe. Ciasto najlepiej smakuje, jeśli udekorujemy je migdałami.
Mazurek wielkanocny: przepis
Mazurek wielkanocny to jeden z najbardziej znanych tradycyjnych wielkanocnych deserów. Choć nie może zabraknąć go na żadnym świątecznym stole, to często wypieki różnią się między sobą dodatkami, a nawet kształtem. Wiele osób przyrządza mazurki wielkanocne w kształcie kwadratów, prostokątów, rombów czy jajek.
Ale jaki jest przepis na tradycyjny mazurek wielkanocny? Na pewno każda rodzina ma swoją własną recepturę – niektórzy dodają do ciasta migdały, inni kajmak i lukier. Oto przepis na tradycyjny wielkanocny mazurek według mojej babci:
Składniki na ciasto:
250 g mąki pszennej
180 g masła
100 g cukru pudru
2 surowe żółtka
1 łyżka mąki ziemniaczanej
Składniki na masę:
280 g smażonej w cukrze skórki pomarańczy
250 g dowolnego dżemu, najlepiej morelowego
Składniki na polewę:
100 g płatków migdałów lub posiekanych orzechów włoskich
lukier
Sposób przygotowania:Najpierw należy utrzeć masło z cukrem pudrem i dodać przesianą przez sitko mąkę pszenną oraz ziemniaczaną. Następnie dodajemy żółtka i mieszamy na gładką masę. Jeśli zajdzie taka potrzeba, możemy dodać do ciasta trochę zimnej wody. Formujemy z niego kulę, owijamy folią i odstawiamy do lodówki na ok. godzinę. W tym czasie smażymy skórkę pomarańczy w cukrze.
Gdy ciasto odstoi w lodówce, należy je wyjąć i rozwałkować na placek. Przekładamy masę na blachę wysmarowaną masłem i wyłożoną papierem do pieczenia, ustawiamy piekarnik na 180 st. Celsjusza i pieczemy ok. 20 minut.
Dżem można przez kilka minut gotować ze skórką pomarańczy, po czym nałożyć masę na upieczone i przestudzone ciasto. Całość należy polać lukrem i obsypać orzechami.
Mazurek wielkanocny z bakaliami
Prosty przepis jest również na tradycyjnego mazurka wielkanocnego z bakaliami. Ciasto na mazurka należy przygotować według powyższej receptury. Zmienia się tylko masa oraz polewa tradycyjnego mazurka wielkanocnego.
Składniki na masę:
250 g powideł śliwkowych
200 g bakalii, najlepiej mieszanka: suszonych śliwek, orzechów włoskich, rodzynek, suszonych fig, suszonych moreli, migdałów
Składniki na polewę:
250 g czekolady ciemnej deserowej
2 łyżki masła
Sposób przygotowania:Gdy mamy gotowy spód ciasta, rozsmarowujemy na nim powidła śliwkowe i układamy bakalie. W rondelku roztapiamy 200 g czekolady deserowej z masłem. Gdy ostygnie, polewamy nim ciasto. Na koniec ścieramy pozostałą czekoladę na tarce. Wiórkami obsypujemy wielkanocnego mazurka.
Mazurek wielkanocny kajmakowy
Prawdziwy mazurek wielkanocny ma jednak nie jedno oblicze, a kolejnym z nich jest mazurek wielkanocny kajmakowy. Ten smak wielkanocnego mazurka cieszy się popularnością zwłaszcza u najmłodszych. A jego przyrządzenie jest równie proste, jak poprzednich dwóch ciast.
Baza mazurka wielkanocnego kajmakowego jest taka sama jak w poprzednich dwóch przepisach. Zmienia się natomiast jego masa.
Składniki na masę:
500 ml śmietanki 36%
pół szklanki cukru
Sposób przygotowania:Masę kajmakową można przygotować na różne sposoby. Najprostszym z nich jest zagotowanie 500 ml śmietanki z dodatkiem cukru. Taką masę należy gotować aż cukier się rozpuści i całość nabierze pożądanego koloru. Gdy ostygnie, rozsmarowujemy ją na przygotowanym wcześniej spodzie mazurka. Mazurka wielkanocnego kajmakowego najlepiej udekorować całymi migdałami lub płatkami migdałów.
Historia wielkanocnych mazurków
Choć tradycja mazurków wielkanocnych wydaje się silnie zakorzeniona w polskiej kulturze, to ten rodzaj ciasta przywędrował do nas prawdopodobnie z... Turcji. Obecność mazurka na polskim stole zawdzięczamy więc kontaktom Rzeczpospolitej z Imperium Osmańskim.
Mimo że wypiek przywędrował do nas z Turcji, w Polsce jest to ciasto ściśle związane z religią katolicką i Wielkanocą. Mówi się, że jest pewnego rodzaju słodką nagrodą za przestrzeganie Wielkiego Postu. Te tradycyjne mogą być prostokątne, z orzechami i konfiturami, ale nie brakuje też przepisów z bakaliami i skórkami pomarańczowymi. Skąd taka różnorodność w przepisach? Przed laty z okazji Wielkanocy przygotowywano 12 rodzajów ciasta. Dziś wielkanocny mazurek ma bardziej symboliczne znaczenie i zazwyczaj ograniczamy się do jednego czy dwóch rodzajów.