Świadome rodzicielstwo. Oto 5 najważniejszych zasad tego stylu wychowywania
Iza Orlicz
02 lutego 2022, 14:18·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 02 lutego 2022, 14:18
Czym jest świadome rodzicielstwo? Psychologowie podkreślają, że ten styl wychowywania opiera się na uważności rodzica, dzięki czemu może on dojrzale, odpowiedzialnie i w sposób zamierzony kierować swoim postępowaniem w stosunku do dziecka. Jakie są główne zasady, a przede wszystkim zalety tego stylu rodzicielstwa?
Reklama.
Świadome rodzicielstwo koncentruje się na uważności w stosunku do dziecka i panowaniem nad własnymi emocjami.
Oto 5 głównych zasad świadomego rodzicielstwa.
Autentyczność, więź i porozumienie - to zalety świadomego rodzicielstwa.
Świadome rodzicielstwo koncentruje się przede wszystkim na uważności i komunikacji. Przy czym rodzice, zamiast starać się "naprawiać” swoje dziecko, zwracają uwagę na swoje reakcje i zachowania, które pomagają mu rozwinąć autentyczną i silną więź z dzieckiem.
5 zasad świadomego rodzicielstwa
Jakie są podstawowe założenia tego typu rodzicielstwa? Świadomość jakich zasad mają rodzice?
1. Wiedzą, że rodzicielstwo to związek. Świadomi rodzice zdają sobie sprawę z tego, że wychowują dziecko jedyne w swoim rodzaju, które ma swój charakter, temperament, upodobania. Starają się dostroić do niego, słuchają go, próbują zrozumieć powody jego zachowania.
Tu nie ma miejsca na hierarchizację, jak np. w autorytarnym rodzicielstwie, gdzie wiadomo od razu, że to rodzic rządzi. W świadomym rodzicielstwie chodzi bardziej o komunikację z dzieckiem na równym poziomie, co oczywiście nie wyklucza stawiania granic czy uczenia konsekwencji swoich działań, które zawsze mają przecież przyczynę i skutek.
2. Przykładają wagę do własnych zachowań i reakcji. Bardziej skupiają się własnym języku i panowaniu nad swoimi emocjami. Jeśli rodzic jest spokojny, opanowany, umie we właściwy sposób wyrazić to, co czuje – dziecko nie tylko szybciej wyciszy się w kryzysowej sytuacji, bo nie będzie "napędzało się” złością rodzica, ale też łatwiej przyjdzie mu nauka samoregulacji. Za przykładem i z pomocą rodzica nauczy się, jak panować nad trudnymi emocjami.
3. Zadają pytanie „dlaczego?”. Starają się być uważni, myśląc o potrzebach dziecka i badając, co naprawdę stoi za takim, a nie innym jego zachowaniem. Zdają sobie sprawę, że wzorce ukształtowane we wczesnym dzieciństwie stanowią podstawę naszych przyszłych relacji z innymi.
4. Słuchają, co ma do powiedzenia ich dziecko. Zadają jak najczęściej pytania swojemu dziecku, by zrozumieć jego perspektywę i postawić się na jego miejscu. Często rozmawiają z dzieckiem tak, jak z osobą dorosłą – mówią uprzejmie i z szacunkiem, dzięki temu dziecko czuje się wysłuchane i docenione. Jako rodzic jesteś pierwszym nauczycielem swojego dziecka i uczysz je komunikować się z innymi.
5. Nie narzucają określonych zachowań. Świadomi rodzice wiedzą, że dziecko nie jest od tego, by realizować ich cele. Dziecko ma lub będzie miało swoje marzenia i aspiracje, a rolą rodzica jest pomóc mu je odkryć.
Zalety świadomego rodzicielstwa
Psychologowie podkreślają, że świadome rodzicielstwo nie jest proste, bo wymaga od rodzica nieustającej pracy nad sobą. Warto jednak podjąć wyzwanie, bo niesie ze sobą wiele zalet. Te najważniejsze to:
1. Autentyczność. Zarówno rodzice jak i dzieci nie są zmuszeni do odgrywania jakichkolwiek ról. Dzieci pozostają sobą i mogą być kim chcą.
2. Więź. Uważność na potrzeby dziecka rodzi silną więź. Gdy jesteśmy "tu i teraz” dokładnie wiemy, co myśli i czuje nasze dziecko, dzięki czemu nie oddalamy się od siebie.
3. Porozumienie. Ze względu na spokojny i skupiony charakter świadomego rodzicielstwa, ten styl sprawia, że łatwiej o porozumienie na linii rodzic-dziecko. Podstawą jest tu szacunek, a nie dominacja, wydawanie poleceń, kontrola czy strach.