Film Babadook to jested z najlepszych horrorów psychologicznych
5 najlepszych horrorów psychologicznych. Krew nie leje się strumieniami Kadr z filmu "Babadook"
REKLAMA
  • Horror psychologiczny to podgatunek filmowy, który zamiast krwią i mordem, straszy wizjami i lękami rodzącymi się w głowie bohaterów.
  • Do najlepszych horrorów psychologicznych należą: "Babadook", "Uciekaj", "Pokój 1408", "Czarownica: bajka ludowa z Nowej Anglii" oraz "Palacz zwłok".
  • Oto lista 5 filmów, które straszą i skłaniają do mrocznych przemyśleń na temat ludzkiej natury.
  • 1. Babadook

    Codzienność głównej postaci — samotnej matki Amelii — nie jest zbyt kolorowa. Kobieta straciła męża, gdy ten 7 lat wcześniej wiózł ją na porodówkę i zginął w wypadku samochodowym.
    Jej syn Samuel, który narodził się w takich okolicznościach, nie jest dla kobiety wsparciem. Jest nadpobudliwy, bywa agresywny i tworzy w ich domu całą "mapę potworów", doszukując się wszędzie groźnych istot.
    A jego zachowanie zaczyna być naprawdę niepokojące, gdy mama czyta mu na dobranoc bajkę o niejakim Babadooku. Okazuje się, że potwór naprawdę żyje w ich domu. Jest horror, ale gdzie psychologia? Można powiedzieć, że potwór jest żyjącą traumą po śmierci ukochanego ojca. Nieprzepracowaną, bolesną, która... nie zniknie nigdy. Można jedynie próbować ją udomowić.
    Obejrzysz na: Netflix.

    2. Palacz zwłok

    Po dość nowoczesnym filmie o teorii traumy, pojawia się czarno-białe studium szaleństwa. Karl Kopfrkingl jest palaczem zwłok w praskim krematorium. Jego praca zaczyna mu doskwierać, ale potem odkrywa w niej swoje prawdziwe przeznaczenie.
    A tak mu się przynajmniej wydaje. Jego zainteresowanie teorią faszyzmu sprawia, że swoją pracę w krematorium zaczyna postrzegać jako triumf człowieczeństwa. Popada w szaleństwo i przez to uważa, że wykonując swoje obowiązki, uwalnia dusze zmarłych. Film z 1969 roku naprawdę robi wrażenie.

    3. Uciekaj

    Horror z elementami komizmu. O rasizmie. Brzmi dziwnie? Bo to film przedziwny. Zaczyna się zupełnie niewinnie. Chris i Rose to para zakochanych, wreszcie przychodzi czas, by chłopak poznał rodziców swojej dziewczyny. Chris jest czarnoskóry, a przebłyski intuicji mówią mu, że może być to problemem dla przyszłych teściów.
    Gdy pojawia się u nich w domu, sytuacja zaczyna być coraz bardziej groteskowa. Okazuje się, że rodzice Rose zatrudniają czarnoskórą kucharkę i ogrodnika, co nie jest przecież jeszcze aktem rasizmu. Wraz z rozwojem sytuacji przerażony Chris zauważa, że są oni traktowani jak służący, besztani przy najmniejszym błędzie.
    I że nie pracują oni dla rodziny, a raczej są jej własnością od pokoleń. Rozglądając się po salonie w czasie obiadu z teściami, czarnoskóry chłopak z przerażeniem zaczyna odkrywać kolejne symbole kolonializmu. I bać się nie o akceptacje rodziców ukochanej, a o własne życie. Okazuje się, że ma ku temu powody.
    Obejrzysz na: Netflix.

    4. Pokój 1408

    To film nakręcony na podstawie jednego z opowiadań Stephena Kinga, o tym samym tytule. Główny bohater jest autorem poczytnych książek o nawiedzonych miejscach. Mike Enslin jest pewnego rodzaju "łowcą duchów". Prywatnie jednak w żadne zjawiska paranormalne nie wierzy, a swoje książki pisze tak, by jak najlepiej się sprzedały.
    Nieustannie nawiedza go jednak wizja jego umierającej córeczki, która w ostatnich chwilach życia pytała go, czy istnieje niebo. Mężczyzna nie może poradzić sobie z tym wspomnieniem, nie dowiadujemy się, czy odpowiada córce zgodnie ze swoim światopoglądem, czy tak, by uspokoić umierające dziecko. Pewnego razu dostaje wiadomość, by "nie wchodzić do pokoju 1408 w hotelu Delfin".
    Postanawia to zrobić i z wielką dozą cynizmu czeka na brak jakichkolwiek paranormalnych sygnałów. To, co spotyka go w pokoju, zmienia go na zawsze. To zdecydowanie film o stracie, o zupełnej bezsensowności śmierci dziecka, który zadaje pytanie czy nie chcemy, czy nie możemy wierzyć w życie pozagrobowe.

    5. Czarownica: bajka ludowa z Nowej Anglii

    Nowa Anglia, lata 30. XVII wieku. William i Katherine wiodą spokojne życie z piątką dzieci. Gdy ich nowo narodzony syn znika, a plony niszczeją, członkowie rodziny zwracają się przeciwko sobie. Winna na pewno jest czarownica. Jednak kto nią jest?
    Poszukiwanie wiedźmy wśród rodziny zmienia się w spektakl obwiniania, spiskowania, szukania wroga wśród najbliższych. Mimo że baśniowy wątek jest tutaj wyraźny, przez większość filmu rozwiązywana jest zagadka zaginięcia dziecka. A rodzina musi przepracować swoje największe lęki. Jak zwykle okazuje się, że najgorsze zło pochodzi z głębi człowieka.
    Obejrzysz na: HBO GO.