Dzień Dziadka to doskonała okazja, by docenić swoich dziadków i złożyć im życzenia. W Polsce obchodzimy to święto dzień po Dniu Babci, czyli 22 stycznia. W tym roku wypada on w poniedziałek. To idealna okazja, by w weekend odwiedzić babcię i dziadka, by złożyć im życzenia.
W wielu przedszkolach dzieci przygotowują wspólne przedstawienia i prezenty dla dziadków, razem obchodząc oba te święta. Niektóre placówki ze względu na ferie zimowe zdecydowały się przenieść obchody tego święta na luty.
Historia Dnia Dziadka w Polsce sięga lat 70. XX wieku. Po tym, jak ustanowiono Dzień Babci, zaczęto myśleć o wpisaniu do kalendarza również święta dziadków. Początkowo zakładano, że Dzień Dziadka będzie obchodzony 30 maja w dniu urodzin Mieczysława Fogga, ale data się nie przyjęła. Ostatecznie Dzień Dziadka przypadł na 22 stycznia, zaraz po obchodach Dnia Babci. Mówi się, że to święto zapożyczyliśmy od Amerykanów.
Mimo że w Polsce Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzony jest w inne dni, często świętuje się je razem. Wnuki przygotowują wtedy prezenty dla dziadków i składają im życzenia. W przedszkolach najmłodsze dzieci własnoręcznie robią laurki i upominki oraz zapraszają dziadków na przedstawienia.
W niektórych krajach Dzień Dziadka jest obchodzony tego samego dnia, co Dzień Babci. W Stanach Zjednoczonych obchodzi się go we wrześniu, w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy. Dzień Dziadków ma tam nawet swój symbol – niezapominajkę, oraz... hymn "A Song for Gradma and Grandpa".
Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzi się razem też m.in. w Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Tam święto przypada na 2 października, kiedy w religii katolickiej obchodzi się dzień Aniołów Stróżów. Z kolei w Japonii odpowiednikiem Dnia Babci i Dziadka jest Dzień Szacunku dla Starszych. Wtedy młodsi członkowie rodziny dziękują seniorom za ich opiekę.