zacieki na butach,  zacieki z soli, sól na chodniku, domowe triki, czyszczenie butów, buty zimowe
Zacieki z soli na zimowych butach to codzienność. Łatwo wyczyścisz je octem. Unsplash
Reklama.
  • Pośniegowe błoto może skutecznie przemoczyć buty, a dodatkowo je zniszczyć, jeśli chodniki były obsypane solą, a nie piaskiem.
  • Nieestetyczne zacieki z soli na zimowych butach mogą wżerać się głęboko w materiał butów - skutecznie usuniesz je mieszanką wody i octu.
  • Żeby nie odbarwić octem obuwia, należy go rozcieńczyć wodą, a do czyszczenia używać gąbki lub ściereczki np. z mikrofibry.
  • Wiele chodników i ulic zimą jest posypywanych solą, żeby rozpuścić śnieg i nie dopuścić do niebezpiecznych oblodzeń. W większości miejsc stosuje się już bezpieczniejszy dla środowiska piach, który po prostu sprawia, że lód przestaje być śliski.
    Bo sól sypana na chodniki nie tylko rozpuszcza lód – tworzy z niego śniegowe błoto, w którym przechodnie muszą brodzić, mocząc buty. Po takim spacerze po zasolonym chodniku nie tylko można przemoczyć sobie buty, ale też je zniszczyć, bo sól wżera się w materiał obuwia i zostawia na nim nieestetyczne plamy.
    Im szybciej się z nimi rozprawisz, tym lepiej, bo jest większa szansa na uratowanie ich od brzydkich śladów.

    Ocet na plamy z soli na butach – genialny sposób czyszczenia

    To jeden z najbardziej popularnych sposobów na wyczyszczenie zimowego obuwia z solnych zacieków. Żeby nie zniszczyć butów od zbyt silnego octu, np. nie odbarwić ich, najlepiej przygotować z octu i wody roztwór.
    W tym celu wlej 1 szklankę ciepłej wody do miski i dolej do niej 1 łyżkę octu. Jeśli potrzebujesz więcej płynu do czyszczenia, to w podobnych proporcjach trzeba podwoić składniki, czyli na 2 szklanki wody dodajemy 2 łyżki stołowe octu.
    W takiej ciepłej mieszance namocz gąbkę albo ściereczkę, odciśnij nadmiar wody i wilgotną gąbką/ściereczką przetrzyj buty w miejscach zacieków. Nie przejmuj się zapachem octu, który może drażnić. Specyficzny duszący aromat szybko się ulatnia.
    Potem należy buty wysuszyć tak jak każde przemoczone obuwie, a następnie wyczyścić i wypastować (w przypadku skórzanych butów). Zostaw je w niedalekiej odległości od kaloryfera albo na podłodze, jeśli masz ogrzewanie podłogowe.
    Żeby więcej nie musieć czyścić butów z soli, warto zapobiegać jej wnikaniu w materiał buta - natłuszczać zewnętrzną powierzchnię buta, pastować oraz stosować impregnaty zapobiegające przemiękaniu.