Po co ludzie stawiają buty na parapecie? Też to zrób tego dnia, żeby potem nie żałować!
Redakcja MamaDu
14 listopada 2022, 11:00·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 14 listopada 2022, 11:00
Mikołajki na dobre wpisały się w polską tradycję przedświąteczną. Obchodzone 6 grudnia święto przynosi największą radość dzieciom, które zwyczajowo o poranku znajdują w butach lub pod poduszką drobne upominki. Od niedawna mikołajki wpisały się także w tradycję szkolną, uczniowie losują swoje imiona i wymieniają się prezentami.
Reklama.
Mikołajki to święto obchodzone 6 grudnia w wielu tradycjach chrześcijańskich.
W Polsce tego dnia dzieci tradycyjnie dostają małe upominki, które znajdują pod poduszką.
Wedle innych zwyczajów w mikołajki dzieci wystawiają na parapet buty, aby święty wrzucił do nich pieniądze.
Mikołajki - co to za święto?
Mikołajki to celebracja rocznicy śmierci świętego Mikołaja, biskupa Miry żyjącego w IV wieku, który miał się wsławić pomocą ubogim za swojego życia. W ciągu lat religijne święto zmieniło się w świecką tradycję obdarowywania się małymi upominkami.
Podobno honorowano śmierć świętego już od IX wieku. Pierwsze przekazy z tego okresu wskazują, że 6 grudnia był preludium przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Od 1222 roku czczenie pamięci o św. Mikołaju zostało wyniesione do najwyższej rangi świąt kościelnych.
Początkowo mikołajki były, oprócz uroczystości religijnych, zabawą dla dzieci, w której wystawiano przedstawienia i obdarowywano najuboższych. Aktualnie dzień św. Mikołaja nie jest już ważną datą w chrześcijańskim kalendarzu. Wnioskiem soboru watykańskiego w 1969 roku dopuszczono, by świętowanie imienin Mikołaja odbywało się w kościołach dowolnie, wedle uznania poszczególnych krajów.
Mikołajki świętowane są niemal na całym świecie, choć jest to święto chrześcijańskie, w którym prym wiodą wschodnie, południowe części Europy i kraje Beneluksu.
Kiedy są mikołajki?
Mikołajki świętuje się 6 grudnia, jak się uznaje w dniu śmierci Mikołaja z Mitry. W większości krajów jednak kluczowa jest noc z 5 na 6 grudnia, gdy dzieci wystawiają buty w oknach lub pokojach w oczekiwaniu na drobne prezenty od świętego.
We wschodnich krajach chrześcijańskich w związku ze stosowaniem kalendarza juliańskiego mikołajki wypadają 19 grudnia.
Mikołajki: atrakcje i tradycje
Za życiorysem św. Mikołaja z Miry podążył zwyczaj wkładania monet w buty, tym którzy je dla niego zostawią. W ciągu lat monety stopniowo zastąpiły małe upominki lub słodycze, które umieszcza się w ustawionych w przedpokoju butach.
Według legend o świętym Mikołaj wrzucił do domu swojego sąsiada trzy worki pełne złotych monet, aby uchronić jego córki przed biedą. Sąsiad popełnił wiele grzechów i nie miał pieniędzy na posag dla swoich dzieci, którym groziło życie na ulicy i prostytucja. Swoim gestem Mikołaj uchronił je od tego losu.
Kiedyś w Polsce chłopcy w dniu 6 grudnia przebierali się za biskupa i chodzili po ulicach, by zbierać jałmużnę dla ubogich.
Prezenty na mikołajki
Zarówno u nas w kraju, jak i na Ukrainie, dzieci czekają na podłożenie przez Mikołaja prezentu pod poduszkę lub do butów pozostawionych na parapecie. Sucha gałązka (rózga) lub kawałek węgla było kiedyś przypomnieniem dziecku, że jest ono niegrzeczne.
Coraz częściej też mikołajki są świętowane przez dzieci w szkołach. A zwyczaj losowania imion i wymieniania się prezentami 6 grudnia staje się niemal szkolną tradycją.
Bywa, że wielu rodziców dopiero 6 grudnia siada z dziećmi do napisania listu do św. Mikołaja z listą prezentów, jakie chciałyby dostać pod choinkę. W niektórych domach Mikołaj zabiera list pozostawiony w butach, a w zamian zostawia namiastkę gwiazdkowego prezentu lub słodycze.
Niektórzy zabierają się 6 grudnia za pieczenie pierników, by doświadczyć przedświątecznych przysmaków oraz w przypadku twardego ciasta, zamknąć je w słoikach i dać im zmięknąć do Bożego Narodzenia.
Świąteczne życzenia mikołajkowe
W mikołajki niektórzy zaczynają wysyłać kartki świąteczne lub życzenia drogą internetową. Stałym punktem przygotowań do świąt są już śmieszne wierszyki czy rymowane życzenia, którymi dzielimy się z bliską rodziną.
Życzenia mikołajkowe, w przeciwieństwie do bożonarodzeniowych, nie zawierają nawiązań do żłóbka, narodzin Jezusa czy pierwszej gwiazdy. Są tylko i wyłącznie zaproszeniem do zabawy ze świętym Mikołajem, byciem "grzecznym" w oczekiwaniu na prezenty oraz zapisem przygotowań Mikołaja do podróży dokoła świata.
Przykładowe życzenia mikołajkowe:
Już Mikołaj grzeje sanie,
czego pragniesz, niech się stanie.
Każde z marzeń skrytych w głębi
święty Dziadek może spełnić.
lub
Dzień mikołajek,
To nie dzień bajek,
Tu wszystko stać prawdziwe się może,
Więc jeśli wierzysz w świętego Mikołaja.
Możesz być pewny - on Ci pomoże!