ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
REKLAMA

Błąd lekarski a błąd medyczny

Zacznijmy od rozróżnienia, czym jest błąd lekarski, a czym jest błąd medyczny. Błąd lekarski dotyczy wyłącznie pracy medyka, błędnie postawionych przez niego diagnoz, rokowań. Tym samym w wyniku błędu lekarskiego chory nie zmierza ku poprawie swojego stanu zdrowia, ale dochodzi do sytuacji, gdy uszczerbek jest jeszcze większy. Błędem lekarskim możemy nazwać nieprawidłowości podczas operacji, nieprzestrzeganie zasad ostrożności przy przeprowadzaniu zabiegu oraz wszelkie niedopatrzenia, jakie miały miejsce.
Czytaj także:
Błąd medyczny to natomiast sytuacja, która nie powstaje wyłącznie z winy lekarza, ale całej placówki, pod której opieką jest pacjent. Wówczas istnieje możliwość ubiegania się o odszkodowanie za błędy medyczne. Nie ma znaczenia, kto popełnił błąd – lekarz, pielęgniarka czy ratownik lub inny pracownik ochrony zdrowia.

Czy w ogóle uda się uzyskać odszkodowanie?

Tak, nie ma co się poddawać i należy walczyć o swoje. Jak rodzina, której sprawa przed kilkoma laty (2016 rok) wywalczyła rekordowe odszkodowanie za okołoporodowy błąd medyczny. Skończyło się to odszkodowaniem w wysokości 1,2 mln (dla dziecka) oraz 200 i 300 tysięcy dla rodziców. Co było powodem? Z powodu błędnej decyzji lekarza, który nie wyraził zgody na cesarskie cięcie, dziecko urodziło się w stanie zamartwicy. Zostało uratowane, ale w wyniku tej sytuacji jest głęboko upośledzone zarówno fizycznie, jak i intelektualnie. W toku analizy akt sprawy wyszło, że winę za tragedię rodziny ponosi szpital.

W jakich sytuacjach można dociekać swoich praw?

Nie musi dojść do tak dramatycznej sytuacji, by ubiegać się o odszkodowanie. Można dochodzić swoich praw również w nieco mniej poważnych momentach, jak np. w sytuacji, w której dziecko zostanie zadrapane podczas porodu, a w wyniku tego powstanie blizna itd.
Podczas ciąży i porodu bardzo często popełnia się błąd, jakim jest brak odpowiedniego monitoringu stanu zdrowia dziecka i matki. Dochodzi też często do nieprawidłowej diagnostyki stanu ich zdrowia. Lub, o czym świadczy wyżej wspomniana sytuacja, brak dopuszczenia do cesarskiego cięcia, mimo wyraźnych ku temu wskazań.

Skutki błędów lekarskich

Wśród przykładowych skutków błędów lekarskich można wymienić:
  • uszkodzenie narządów i organów dziecka
  • rozstrój jego zdrowia
  • urazu okołoporodowe (np. niedotlenienie okołoporodowe
  • zachłyśnięcie się noworodka wodami płodowymi
  • porażenie mózgowe noworodka na skutek niedotlenienia
  • złamanie obojczyka dziecka
  • porażenie splotu ramiennego
  • uraz biodra noworodka
  • rozerwanie struktur śródczaszkowych
  • krwotok śródczaszkowy
  • zmiany neurologiczne spowodowane wydłużonym porodem
  • zamartwica dziecka
  • urazy okołoporodowe rodzącej matki (m. in. złamania miednicy rodzącej matki, rozejście się spojenia łonowego, wypadanie macicy, przetoka odbytniczo-pochwowa, krwawienie z pękniętej macicy)
  • O co można się ubiegać?

    Można ubiegać się o odszkodowanie, czyli świadczenie, które ma na celu pokrycie szkody majątkowej i które obejmuje zwrot wszelkich kosztów, jakie ponoszone są na leczenie dziecka, matki. Wchodzi w to m.in. opłata za terapię, rehabilitację, wszelkie leki i środki medyczne, opiekę, transport.
    Można też wnioskować o zadośćuczynienie. Wówczas otrzymuje się świadczenie, które pokrywa szkodę niemajątkową, czyli kwestię krzywdy, bólu, cierpienia fizycznego i psychicznego. Kiedy może otrzymać je matka? Kiedy np. jest odsunięta od dziecka, bo to musi być pod specjalną aparaturą i od pierwszych dni nie ma bliskości między nimi.
    Można również wnioskować o rentę, która przysługuje, kiedy dziecko lub matka, w wyniku błędu medycznego, nie może kształtować przyszłości w zamierzony sposób albo kiedy konieczna jest skomplikowana terapia lub rehabilitacja.
    Czytaj także:
    Można też wnioskować o wszystkie powyższe świadczenia. Oraz na przykład o zwrot kosztów pogrzebu, kiedy – w wyniku błędu lekarskiego – dziecko i/lub matka zmarli.

    Kto może ubiegać się o odszkodowanie za błąd przy porodzie?

    Wśród osób, które są uprawnione do dochodzenia roszczeń są matka, dziecko (o odszkodowanie w imieniu dziecka może ubiegać się rodzic biologiczny, rodzic adopcyjny, inna osoba sądownie uprawniona). Osoby, które są niepełnoletnie mogą ubiegać się o odszkodowanie najpóźniej 2 lata po osiągnięciu pełnoletności. Po tym czasie roszczenie ulega przedawnieniu. Do tego o dochodzenie roszczeń może ubiegać się też osoba najbliższa, wtedy, gdy matka i/lub dziecko ponieśli śmierć. Osoby najbliższe to m.in. małżonek, ale i konkubent, dziadkowie, dzieci, wnuki, prawnuki i rodzeństwo.

    Jakie dokumenty są potrzebne?

    Należy udowodnić winę szpitalowi czy lekarzowi, który prowadzi/ł ciążę. Do tego potrzebna będzie dokładnie przygotowana dokumentacja medyczna, która obrazuje przebieg ciąży oraz pobyt w szpitalu. Powinno się przyłożyć do przygotowania dokumentów, bo od nich zależy to, czy i w jakiej wysokości przyznane zostanie odszkodowanie.
    Co powinno znaleźć się w dokumentacji medycznej? Przede wszystkim: karta informacyjna ze szpitala (i/lub placówki prowadzącej ciążę), historia ciąży ze szpitala, kartoteka medyczna, skierowania na różnego rodzaju badania i ich wyniki, wszelkiego rodzaju opinie, zaświadczenia lekarskie, wypisy ze szpitali, kopie zwolnień lekarskich i wszystkie inne dokumenty, które potwierdzą, że doszło do błędu. Do tego można dołączyć i dokumentację zdjęciową.
    Skąd wziąć dokumentację medyczną? Poszkodowany ma prawo uzyskać od placówki medycznej pełną dokumentację. Jest ona wydawana na wniosek osoby uprawnionej. Można zaopatrzyć się też w analizę wydanej dokumentacji medycznej, która będzie wykonana przez biegłego sądowego lub niezależnych specjalistów z różnych dziedzin.
    Należy pamiętać, że sprawy o odszkodowanie za błędy medyczne nie są najprostszymi. Bardzo często ciągną się one latami. Pacjenci często boją się, że nie uda im się dojść ich praw. Warto tutaj skorzystać z porady specjalisty, wspomagając się poradami prawnymi.

    Jakie kroki powinno się podjąć?

    Możemy skierować sprawę do Sekcji ds Skarg i Wniosków w NFZ. Jeśli naruszenie miało miejsce w placówce, która ma podpisany kontrakt z NFZ, powinniśmy zgłosić się właśnie tam. NFZ wówczas może skontrolować placówkę i może nałożyć na nie kary finansowe.
    Swoje kroki możemy skierować również do Rzecznika Praw Pacjenta. Możemy również wybrać drogę ugody lub postępowania sądowego. Do ugody dochodzi stosunkowo rzadko, zwłaszcza jeśli pacjent oczekuje roszczeń wobec placówki publicznej. Jeśli więc to się nie uda, można skierować sprawę na drogę sądową. I tutaj właśnie przyda się pomoc prawna.

    Kiedy dochodzi do przedawnienia?

    Należy pamiętać, że roszczenia dotyczące wypadków medycznych ulegają przedawnieniu po 3 latach od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie. Termin nie może dłuższy niż 10 lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę. Jeżeli szkoda wynika z przestępstwa, termin przedawnienia przedłuża się do 20 lat od momentu popełnienia tego przestępstwa.
    Jeśli chodzi o małoletnich, roszczenia nie mogą przedawnić się wcześniej, niż z upływem 2 lat od daty uzyskania pełnoletności przez poszkodowanego. Dziecko, które poniesie szkodę na skutek błędu przy porodzie, może więc żądać roszczeń odszkodowawczych do momentu ukończenia 20 roku życia.