Dziecko bawi się klockami
Profesor z Harvardu wyróżnił aż 8 rodzajów inteligencji unsplash.com
Reklama.
  • Każde dziecko posiada indywidualny zestaw cech, które decydują nie tylko o jego osobowości, ale też inteligencji.
  • Profesor z Harvardu uważa, że pojęcie "inteligencja" jest zbyt ograniczające, dlatego stworzył teorię inteligencji wielorakiej.
  • Twoje dziecko na pewno wykazuje cechy którejś z 8 rodzajów inteligencji.
  • Prof. Howard Gardner z Uniwersytetu Harvarda jest twórcą teorii inteligencji wielorakiej. Uznał, że termin "inteligencja” jest pojęciem zbyt ograniczającym w stosunku do dzieci i na podstawie badań wyróżnił 8 rodzajów inteligencji, które można zaobserwować już we wczesnym dzieciństwie. Który z nich najbardziej pasuje do twojego dziecka?
    1. Inteligencja językowa i werbalna. Dziecko obdarzone tym rodzajem inteligencji zaczyna mówić wcześniej niż jego rówieśnicy. Chętnie eksperymentuje ze słowami, gaworząc czy wymyślając własne piosenki.
    Uwielbia opowiadać wymyślone przez siebie historie, ale też lubi słuchać, gdy rodzice czytają mu książeczki. W przyszłości dziecko nie powinno mieć problemów z formułowaniem własnych myśli i wyrażaniem własnego zdania.
    2. Inteligencja matematyczno-logiczna. Może twój maluch jeszcze nie mówi, ale jest fenomenalny w układaniu puzzli, struktur z klocków czy innych przedmiotów. Chętnie też eksperymentuje, ale i wyciąga wnioski ze swoich błędów, bo szybko dostrzega związki przyczynowo -skutkowe. Z czasem w przypadku inteligencji matematyczno-logicznej pojawia się zdolność krytycznego myślenia i samodzielność w rozwiązywaniu problemów.
    3. Inteligencja przestrzenna. Twoje dziecko uwielbia rysować, malować, wyklejać, lepić, do tego perfekcyjnie rozpoznaje miejsca, w których było już wcześniej? Inteligencja przestrzenna (czasem nazywana też wizualno-przestrzenną) sprawia, że dziecko ma zdolność dostrzegania szczegółów otaczającego go świata, świetną orientację przestrzenną i bogatą wyobraźnię. Takie dziecko jest twórcze i kreatywne.
    4. Inteligencja ruchowa. Dziecko od wczesnego dzieciństwa ma dobrą koordynację ruchową. Zwykle szybciej niż rówieśnicy zaczyna chodzić, biegać, bez problemu uczy się nowych umiejętności sportowych, np. jazdy na rowerze. Do tego przy pomocy ciała potrafi wyrażać swoje emocje, jest też zwykle uzdolnione manualnie.
    5. Inteligencja muzyczna. Ten rodzaj inteligencji u dziecka trudno przeoczyć, bo maluch uwielbia muzykę, skacze i klaszcze do taktu, ma poczucie rytmu. Lubi śpiewać i chętnie wiele czynności wykonuje przy towarzyszącej mu muzyce. Jest wrażliwy (ale nie przewrażliwiony) na dźwięki. Z czasem, jeśli umożliwisz to dziecku, z chęcią będzie uczyło się gry na instrumentach muzycznych.
    6. Inteligencja interpersonalna. Dziecko jest towarzyskie, odważne, nie boi się rozmawiać z nieznajomymi. Łatwo odnajduje się w grupie i prawdopodobnie rzadko się złości, nawet gdy dłużej musi zostać w przedszkolu, ponieważ ma tam wielu przyjaciół do zabawy. Wyróżnia się empatią i cechami przywódczymi, jest komunikatywne, dba o relacje z innymi.
    7. Inteligencja intrapersonalna. Dziecko jest samodzielne, lubi decydować o sobie, ma łatwość wyrażania własnych emocji. Woli często bawić się samo (lub z jednym, dwójką dzieci) niż w większej grupie. Jest zaradne, niezależne, czasem ten rodzaj inteligencji kojarzony jest z introwertyzmem, choć dziecko nie przejawia wszystkich introwertycznych cech.
    8. Inteligencja przyrodnicza. Czy twoje dziecko zatrzymuje się, aby popatrzeć na robaki/mrówki/motyle? Uwielbia bawić się w błocie lub jesiennych liściach? Dziecko, które posiada ten rodzaj inteligencji lubi samodzielnie eksperymentować i doświadczać wszystkiego wokół. Jest pilnym obserwatorem, łatwo wyciąga wnioski przyczynowo -skutkowe, a jego ciekawość jest niczym nieposkromiona. Te cechy będą go wyróżniać również wtedy, gdy dorośnie.