kwiaty na grobie
Warto znać symbolikę kwiatów, które kładziemy na grobach. fot. Pixabay
Reklama.
  • Żywe kwiaty na grobach są eleganckie, ale są zdecydowanie mniej trwałe niż sztuczne.
  • Lilie są często wybierane, by uczcić pamięć przyjaciół i osób, które zmarły młodo.
  • Róże symbolizują także szacunek – nie tylko namiętną, romantyczną miłość.
  • Jakie kwiaty wybrać na Wszystkich Świętych?

    Wieńce czy wiązanki? Sztuczne czy żywe? Kwiaty cięte czy doniczkowe? Wszystko zależy od nas, ale przyjęło się, że duże i okazałe wieńce przeplatane szarfami przynosi się na pogrzeb. Za to wiązanki z powodzeniem możemy położyć na grobie zarówno podczas ostatniego pożegnania, jak i wizyty na cmentarzu z okazji Wszystkich Świętych.
    Jeśli chodzi o wybór między kwiatami sztucznymi a żywymi, obie te opcje mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Zdecydowanie lepiej prezentują się kwiaty żywe – są przede wszystkim eleganckie i powszechnie się uważa, że dodatkowo symbolizują przemijanie i ulotność życia. Jednak faktycznie jest to rozwiązanie na maksymalnie kilka dni i wiązanki przygotowane z prawdziwych kwiatów będą za chwilę po prostu do wyrzucenia – w przypadku przymrozków mogą opaść już pierwszej nocy. Zwolennicy kwiatów sztucznych, właśnie z tych powodów chętniej wybierają wiązanki bez naturalnych roślin.
    Dobrym rozwiązaniem jest też postawienie na grobach kwiatów i wytrzymałych roślin doniczkowych – o tej porze roku sprawdzą się m.in. wrzosy, chryzantemy czy ostatnio coraz bardziej popularna kapusta ozdobna. Niektórzy ozdabiają groby bliskich także krzewami takimi jak bukszpan, a zmiany zachodzące w roślinach oraz ich wzrost są dla nich miarą czasu bez ukochanej osoby.
    logo
    Na grobach kładziemy zarówno kwiaty w doniczkach, jak i cięte. fot. Pixabay

    Chryzantemy – kwiaty wielu kontrastów

    Mają bardzo szeroką symbolikę i choć wielu z nas kojarzą się głównie z kwiatami cmentarnymi, mogą być wręczane nawet z okazji narodzin dziecka. Jeśli jednak kładziemy je na grobie, przede wszystkim symbolizują smutek i żałobę, więc są dosyć uniwersalne. Najczęściej spotykamy bujne kompozycje tych kwiatów w całej gamie kolorów.
    logo
    Chryzantemy są jednymi z najpopularniejszych cmentarnych kwiatów. fot. Pixabay

    Lilie – moc przyjaźni

    Są uważane za jedne z najszlachetniejszych kwiatów, a oprócz tego, że wyglądają subtelnie, to jeszcze pięknie pachną. Te kwiaty, zarówno cięte pojedyncze, w bukiecie, jak i w wiązance symbolizują przede wszystkim czystość i niewinność, przez co często są wybierane na pożegnanie i dekorację grobów młodych osób. W kulturze motyw lilii nieraz przeplatał się także ze śmiercią i miłością. Zdaniem niektórych białe lilie dodatkowo symbolizują przebaczenie i pojednanie, a żółte przyjaźń, dlatego te kwiaty bardzo często są wybierane przez przyjaciół zmarłego.
    logo
    1 listopada lilie są często wybierane przez przyjaciół zmarłych. fot. Pixabay

    Róże – wielkie uczucia

    Przyjęło się, że róże to kwiaty wyrażające najsilniejsze uczucia, więc zwykle wybieramy je dla najbliższych osób. Białe róże to znak nie tylko niewinności i młodości, ale przede wszystkim szacunku. Czerwone róże symbolizują miłość i z reguły są zarezerwowane dla osób, które chcą wyrazić romantyczne uczucie.
    logo
    Czerwone róże są symbolem miłości. Ich ciemna barwa może oznaczać też wyraz szacunku. for. Pixabay

    Eustomy - niepozorne, ale wymowne

    Ten wybór nie jest taki oczywisty, jednak eustomy mimo delikatnego wyglądu mają bardzo silną i wymowną symbolikę. Wśród ich znaczeń jest m.in. trwała i nierozerwalna więź między dwoma osobami. Jeśli wybierzemy niebieskie eustomy, dodatkowo będą wyrażały rozpacz. To dobry wybór, by upamiętnić osobę bliską naszemu sercu, z którą łączyła nas wyjątkowa i silna więź. Pamiętajmy, by tworząc bukiety z kwiatów na cmentarz dobrać ich parzystą liczbę.
    logo
    Eustomy występują w wielu kolorach. fot. Pixabay