Ostatnio na rynku pojawia się wiele produktów, które nazywają się „shotami kolagenowymi”. Kolejne celebrytki zachwalają picie kolagenu, jako sposobu na zdrową i jędrną skórę. Czy faktycznie kolagen stosowany doustnie może zadziałać lepiej niż drogie kremy? Zapytałam o to dr n. med. Małgorzatę Marcinkiewicz z Kliniki Projekt Skóra.
Nasz orgaznim zaczyna produkować mniej kolagenu już po 25 roku życia, a składnik ten jest kluczowy dla zdrowej i jędrnej cery, a także mocnych kości i stawów.
Shoty kolagenowe mogą być dobrym źródłem kolagenu i na pewno są bezpieczne, jednak nadal brak badań na szeroką skalę na temat wchłanialności kolagenu z tego typu produktów.
Dermatolog Małgorzata Marcinkiewicz poleca shoty kolagenowe swoim pacjentom, szczególnie w połączeniu z kuracją kosmetykami oraz zabiegami z zakresu dermatologii estetycznej.
Czym jest kolagen?
Dermatolog podkreśla, że kolagen jest niewątpliwie istotnym składnikiem skóry, stanowiącym około 75 procent jej suchej masy.
– Tworzy rusztowanie, które sprawia, że nasza skóra jest jędrna i gładka. Ponadto jest jednym z obficiej występujących białek w organizmie, spaja kości, mięśnie, ścięgna, więzadła i chrząstkę. Sprawia, że tkanki są wytrzymałe – dodaje Małgorzata Marcinkiewicz.
Nic dziwnego, że wiele osób zachwyca się jego właściwościami. Kolagen odnajdziemy w pożywieniu pochodzenia zwierzęcego, zatem nie zachwyci wegetarian czy wegan.
Kolagen tracimy z wiekiem i przyzwyczajeniami
Kolagen, jak każdy dobry "składnik" naszej skóry, z wiekiem z naszego organizmu ucieka. A raczej produkujemy go po prostu coraz mniej i to już po 25 roku życia! Zaczynamy wtedy tracić około 1 procent rocznie.
Doktor dodaje, że sami możemy przyczynić się do utraty kolagenu. – Nadmierna ekspozycja na słońce, palenie tytoniu, nadmiar alkoholu, niedobór snu i aktywności fizycznej nasila degradację kolagenu – podkreśla. Mimo dużej jego zawartości w organizmie kolagen stał się jedną z pożądanych substancji przeciwzmarszczkowych, regenerujących, tudzież wzmacniających kości.
Shoty kolagenowe – działanie
Obecnie suplementów diety zawierających kolagen jest coraz więcej. Dostępny jest w formie tabletek, pudru, czy wspomnianych shotów kolagenu. Nadal brakuje wiarygodnych badań na większą skalę, które by potwierdziły rolę doustnej formy kolagenu w poprawie stanu skóry, paznokci, kości czy chrząstki.
Co nie znaczy, że badania nie są prowadzone. W literaturze odnajdujemy bowiem badania na mniejszych lub większych grupach porównawczych, wskazujące na pozytywny wpływ suplementacji kolagenu na poprawę jędrności skóry, a nawet na redukcję bólu stawów czy poprawę ruchomości stawów.
– W 2014 roku pojawił się artykuł (na który wielu się powołuje) autorstwa Ehrhardta Prokscha, którego miałam okazję poznać i współpracować podczas mojego stypendium na Uniwersytecie im. Christiana-Albrechtsa w Kilonii, potwierdzający efektywność hydrolizatu kolagenu i poprawę elastyczności. Badanie przeprowadzono na 69 kobietach w wieku 35-55 lat, które systematycznie przez 8 tygodni przyjmowały kolagen – tłumaczy doktor Małgorzata Marcinkiewicz.
Z drugiej strony ostrzega, że część badań nad działaniem kolagenu jest sponsorowana bądź prowadzona przez firmy farmaceutyczne owe suplementy produkujące, co skłania do sceptycznego nastawienia do faktycznych efektów.
– Jednak dotychczasowe dane nie wskazują na negatywne skutki takiej suplementacji. Niemniej, wyniki badań są obiecujące i dają nadzieję, że rola suplementacji kolagenu zostanie niebawem potwierdzona na szerszą skalę – dodaje.
I swoim pacjentom sama poleca suplementację, zwłaszcza wspomniane shoty. –
Polecam szczególnie pacjentom w trakcie zabiegów anti-agingowych, które mają za zadanie pobudzić komórki w naszej skórze, czyli fibroblasty do produkcji kolagenu – dodaje. A jak właściwie ma zadziałać kolagen?
Właściwości kolagenu
Kolagen naturalny ma szereg potencjalnie dobroczynnych właściwości, m.in.:
zapobiega bólom kości i stawów,
spłyca zmarszczki,
odpowiada za nawilżenie skóry,
ujędrnia skórę,
pomaga w walce z rozstępami,
przyspiesza gojenie ran czy blizn,
pomaga zredukować przebarwienia,
wzmacnia paznokcie i włosy,
regeneruje błonę śluzową,
odpowiada za szybszą regenerację po treningu.
Jak wybrać odpowiedni kolagen?
Musimy pamiętać, że naturalny kolagen jest pochodzenia zwierzęcego i powstaje głównie z krów, ryb i drobiu. Odnajdujemy go w formie kapsułek, proszku, czy shotów.
– Największą różnicą i tym, na co zwracam uwagę, jest pochodzenie. Kolagen morski, czyli pozyskany z ryb (głównie skór i łusek) jest głównie kolagenem typu I, podczas gdy bydlęcy jest mieszaniną typu I i III. Jakie ma to przełożenie? Z uwagi na różne formy kolagenu w naszych tkankach, warto sięgać po odpowiedni kolagen – wyjaśnia ekspertka.
Powinniśmy więc zadać sobie pytanie, na czym nam zależy. Jeśli chcemy poprawić wygląd skóry, sięgamy po kolagen typu I. Jeśli chcemy wpłynąć na stan naszych naczyń krwionośnych, wybieramy kolagen typu III.
– Wielu badaczy wskazuje, że ostatecznie liczy się to, jak kolagen zostanie w preparacie przygotowany, tj. jak podzielone zostaną jego łańcuchy aminokwasowe, a więc jaka będzie jego wchłanialność po spożyciu. Z drugiej strony kolagen w naszym żołądku zostanie i tak pofragmentowany, zaś aminokwasy wchłonięte z przewodu pokarmowego i to nasz organizm zadecyduje, gdzie je wykorzysta – dodaje.
Możemy mieć jednak nadzieję, że trafią do skóry, a my zyskamy piękną cerę. Stąd dobrą opcją może być wspomniany w badaniu Prokscha kolagen hydrolizowany, który to składa się z podzielonych w wyniku hydrolizy łańcuchów, a te łatwiej się wchłaniają.
Z uwagi na coraz liczniejszą grupę wegetarian i wegan stworzono preparaty roślinne, których zadaniem jest raczej wspomaganie produkcji kolagenu w organizmie.
Jak często stosować shoty kolagenowe?
Wspomniane shoty zostały tak stworzone, by suplementować je codziennie przez około miesiąc. Jest to wystarczający czas, by zobaczyć pierwsze efekty.
– Warto także sięgać po nie rano. Jak już wspomniałam, nie wykazano negatywnych skutków suplementacji, zatem możemy śmiało sięgać po produkty z kolagenem. Zwróćmy tylko uwagę, by nie zawierały zbędnych dodatków jak choćby cukier – dodaje.
Shoty kolagenowe doskonale sprawdzą się podczas kuracji zabiegowych, a także dla osób chcących dodatkowo zadbać o skórę od wewnątrz. Na właściwościach kolagenu mogą także skorzystać osoby z problemami ze stawami, leczące blizny lub niwelujące rozstępy. Niektóre badania wykazały wspomagające działanie kolagenu w gojeniu się ran.
A przeciwwskazania? Doktor wymienia oczywiście alergię na substancje pomocnicze występujące w suplemencie. Poza tym, by spożywanie kolagenu przyniosło zamierzony efekt, warto zastosować terapię skojarzoną.
– Moim pacjentkom i pacjentom, gdyż panowie coraz chętniej zgłaszają się na zabiegi poprawiające kondycję skóry, polecam przede wszystkim stymulatory tkankowe, które z założenia mają pobudzić fibroblasty do produkcji nowego kolagenu – podkreśla Małgorzata Marcinkiewicz.
Biostymulatory tkankowe to szereg produktów i różne formy zabiegów z zakresu dermatologii estetycznej, które dają naturalne efekty, regenerują skórę, a przy tym nie wpływają na rysy twarzy, co odpowiada także obecnemu trendowi body positive.
– Ponadto zachęcam do zabiegów aparaturowych, wzmacniających efekty biostymulatorów tkankowych, takich jak radiofrekwencja mikroigłowa czy laser frakcyjny CO2. Zabiegi te mają pobudzić nasze naturalne mechanizmy regeneracyjne i dać w efekcie fajną, jędrną i zadbaną skórę – dodaje.