Telewizor wnętrze jasne taras
Telewizorów z płaskim ekranem nie wycieramy papierowym ręcznikiem. Fot. Rachel Claire z Pexels
REKLAMA
  • Nowoczesne telewizory odzwierciedlają kolory, jak żywe. Jednak bez odpowiedniej pielęgnacji, szybko mogą przestać...
  • Najczęstszym przewinieniem użytkowników jest mycie ekranu telewizora płynem do szyb i papierowym ręcznikiem. To może oznaczać nieodwracalne szkody.
  • Delikatna matryca telewizora OLED czy LCD wymaga delikatnego oczyszczania.
  • Nauczeni doświadczeniem, że nasze telefony mają coraz bardziej pancerne wyświetlacze, zapominamy czasem, że o telewizorach nie można tego powiedzieć. Szorujemy, przemiatamy szczotką odkurzacza do zbierania kurzu, albo spryskujemy płynem do szyb. A to wielki błąd.

    Jak nie czyścić ekranu telewizora

    Wiele z nas ma taki zwyczaj, że wszystko, co przypomina szkło, czyścimy płynem do szyb, a tymczasem w przypadku ekranu telewizora jest to błąd, który może nas sporo kosztować. Pomijając uszkodzenia delikatnej matrycy LCD czy OLED, możemy naruszyć powłokę polaryzacyjną, która pozwala cieszyć się obrazem wysokiej jakości nawet w bardzo słoneczne dni.
    Ręcznik papierowy czy nawet delikatne chusteczki mają szorstkie włókna, które mogą porysować matrycę telewizora. Tę najlepiej czyścic specjalnym zestawem od producenta, który jest zwykle w zestawie z telewizorem. Jednak z racji na to, że urządzenie ma dłuższą żywotność, niż ściereczka, warto znaleźć jej godne zastępstwo.

    Jak umyć ekran telewizora LCD i OLED

    Najlepsza do tego będzie ściereczka z delikatne mikrofibry, która nie porysuje ekranu. W codziennej pielęgnacji telewizora wycieramy go na sucho. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy to nie wystarczy (ach, te muchy).
    Wówczas ściereczkę najpierw pozbawiamy wszelkich zanieczyszczeń. Jeśli używaliśmy jej wcześniej do innych urządzeń czy mebli, należy ją dokładnie wytrzepać, aby nie znalazło się na włóknach nic, co mogłoby porysować ekran.
    Zwilż ją letnią wodą i dokładnie odciśnij. Przed przystąpieniem do mycia, upewnij się, że urządzenie jest odłączone od prądu, a ekran jest zimny. Myj delikatnie okrężnymi ruchami, nie dociskaj. Czynność powtarzaj aż do usunięcia zanieczyszczeń. Telewizor można włączyć dopiero kiedy całkowicie wyschnie.

    Co jeszcze szkodzie ekranowi telewizora

    Unikaj do czyszczenia ekrany telewizora płynów, sprayów i mleczek do czyszczenia szkła, mebli i innych powierzchni. Zabójcze dla ekranu mogą okazać się znajdujące w nich substancje. Szczególnie: amoniak, aceton czy alkohol.