Dlatego naukowcy podkreślają, że jeśli dana osoba w czasie interakcji z tobą będzie trzymała kubek ciepłego napoju, oceni cię pozytywniej.
2. Naśladowanie osoby, na której akceptacji ci zależy
W myśl zasady, że naśladownictwo to najwyższy wyraz uznania. Nie chodzi jednak o upodabnianie się do osób, z którymi mamy spędzać czas, a o naśladowanie ich zachowania, mimiki, gestów i reakcji. Uśmiechania się w tym samym momencie, co one. Szukania ich wzroku, gdy stanie się coś zabawnego i wspólnego przeżywania radości.
3. Spędzanie jak największej ilości czasu z ludźmi, z którymi chcesz się zaprzyjaźnić
Nie chodzi tylko o intencyjne spotkania pełne głębokich konwersacji, dzielenia ulubionych aktywności i cotygodniowe piwko po pracy. W badaniach na amerykańskich studentach naukowcy doszli do wniosku, że osoby, które widujemy częściej, nawet jeśli nie mamy z nimi szczególnego kontaktu, jawią nam się jako te, do których czujemy większą sympatię. Chcesz być
doceniony przez szefa? Daj się "widzieć" w pracy jak najczęściej.
4. Swobodne, niepozorne dotykanie swojego rozmówcy
Oczywiście nie może być to nachalny,
niechciany dotyk. Naukowcy podkreślają, że chodzi o wykonywanie naprawdę subtelnych gestów, gdy wiesz, że możesz sobie na to pozwolić. Może to być dotknięcie ramienia rozmówcy, gdy coś mu wyjaśniasz, muśnięcie dłoni albo przytulenie, gdy widzisz, że twój rozmówca oczekuje wsparcia przez kontakt fizyczny.