Reklama.
Nie jest łatwo zobaczyć turkucia podjadka na własne oczy, bo zwykle przebywa w glebie, a na powierzchnię wychodzi tylko w nocy. Czasem możemy na niego natrafić podczas przekopywania ziemi lub gdy z jakiś powodów opuszcza swoją kryjówkę w dzień.
Zjada małe owady
Ten, kto miał okazję zobaczyć go na żywo wie, że to okazały i dość oryginalny z wyglądu owad. Jeden z największych w Polsce – jego długość wynosi ok. 6 cm, do tego z przodu ma odnóża przypominające te u kreta. To ułatwia mu przekopywanie się w tunelach z ziemi.I to niewątpliwie pozytywny aspekt jego ogrodniczej działalności, bo spulchnia glebę, chętnie też zjada małe szkodniki, np. pędraki czy niewielkie ślimaki. Minus jest taki, że gdy brakuje jedzenia w postaci owadów, mięczaków czy larw oraz po złożeniu jaj chętnie zaczyna zjadać korzenie uprawianych w ogrodzie roślin.
Z czasem, gdy w sezonie wylęgnie się ich więcej (a samica jest w stanie złożyć nawet ok. 200 jaj) mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszych upraw.
Jak odstraszyć turkucia podjadka?
Co zrobić w takiej sytuacji? Ponieważ turkuć podjadek spełnia też pożyteczne funkcje w ekosystemie, najlepiej po prostu przepłoszyć go z naszego ogródka. Co go odstrasza?Najlepiej zasadźmy rośliny, których turkuć podjadek nie lubi, a ich zapach powoduje, że tych miejsc unika. Są to: szałwia, macierzanka i szachownica kostkowata. Możesz też przygotować wywar z kory z czarnej olszy. Pół kg kory i liści olszy czarnej zalej 2 litrami wody i gotuj ok. 30 minut.
Przestudź wywar, a następnie podlej nim glebę w miejscu występowania turkucia. Możesz też przy roślinach rozłożyć gałęzie olszy czarnej. Ich zapach powinien skutecznie odstraszyć turkucia podjadka.
Może cię zainteresować także: Naturalne i proste sposoby na pozbycie się ślimaków z ogródka. Koniec z powyjadanymi roślinami