Reklama.
Ajurweda jest tradycyjną medycyną indyjską, zapoczątkowana w XII w. p.n.e. Celem jej stosowania jest zachowanie zdrowia zarówno psychicznego, duchowego, jak i fizycznego. Według Ajurwedy pokarmy i napoje, które na co dzień spożywamy, są sezonowe. Powinniśmy dostosować je do pory roku, temperatury i zwracać uwagę na godziny, w których je spożywamy.
Może cię zainteresować także: Dodaj do wody szczyptę soli i zobacz, co się stanie. Ajurwedyjski napój o poranku pokochał świat
Kawa także jest pokarmem, którego stosowanie jest dokładnie określone. Kawa w Ajurwedzie ma właściwości rozgrzewające i pobudzające, jednak z jej picia powinny zrezygnować osoby, które cierpią na trądzik, alergie skórne, problemy trawienne, gazy, biegunkę. Co więcej, kawa nie przysłuży się osobom, które mają problem ze stresem.
Według Ajurwedy kawę najlepiej pić między 6 rano a 10 i to nigdy na pusty żołądek. Kawę pijemy po śniadaniu, a nawet po wcześniejszym wypiciu wody z solą i cytryną czy herbaty, dzięki temu kawa będzie lepiej trawiona przez organizm.
Do kawy możemy dodać kardamon, który też wspomaga trawienie. Czego unikamy? Dodawania do kawy mleka zwierzęcego, nadmiernego słodzenia, picia kawy w niewłaściwych godzinach, na pusty żołądek, w połączeniu z papierosem.
Według Ajurwedy kawa pobudza do działania, rozgrzewa, pobudza umysł do aktywności, jednak indyjska medycyna zezwala jedynie na jedną filiżankę dziennie. Spróbujecie pić kawę zgodnie z Ajurwedą?
Może cię zainteresować także: Masaż pępka ochłodzi ciało w najgorszy upał? Tak, ale musisz użyć tego jednego produktu