Rozpoczął się sezon na bób. Chcesz kupić świeży? Zwróć uwagę na tę jedną rzecz
Iza Orlicz
25 czerwca 2021, 10:26·1 minuta czytania
Publikacja artykułu: 25 czerwca 2021, 10:26
Wiele osób czeka na bób cały rok, bo to nie tylko smaczne, ale i zdrowe warzywo, niestety sezon na nie trwa bardzo krótko. Jak kupić ten naprawdę świeży? Ponieważ jest zwykle sprzedawany w foliowych torebkach musimy zachować czujność, by nie kupić bobu zbyt twardego czy nadpsutego. Co powinniśmy zrobić?
Reklama.
Trwa sezon na bób, na co zwrócić uwagę, by kupić świeży i smaczny?
Są dwa skuteczne sposoby na sprawdzenie świeżości bobu.
Jak i ile gotować bób, by był miękki i naprawdę smaczny?
Bób bardzo szybko się psuje, dlatego wystarczy chwila nieuwagi, by na straganie czy sklepowej półce znaleźć bób naprawdę słabej jakości. Nie służy mu wystawianie na słońce, ale też zbytnia wilgotność – z tego powodu szybko zmienia swój wygląd.
Zwróć uwagę na wygląd i zapach bobu
Na co więc przede wszystkim zwrócić uwagę? Dojrzały, najsmaczniejszy bób ma charakterystyczny wygląd. Jest jasnozielony lub zielony, o gładkiej skórce, bez ciemnych plamek i przebarwień, wszystkie ziarna (oczywiście mogą być różnej wielkości) powinny w woreczku wyglądać tak samo. Gdy zauważysz choć jeden popsuty – zżółknięty, o nierównym kolorze, z czarnymi plamami – nie kupuj go, bo bardzo szybko zaczną tak wyglądać pozostałe ziarna.
Jeszcze skuteczniejszą metodą, by rozpoznać, czy bób jest świeży jest powąchanie go. Gdy zaczyna się psuć, to właśnie jako pierwszy zmienia się jego zapach. Świeży produkt pachnie delikatnie i przyjemnie, bób, który zaczyna się psuć wytwarza charakterystyczną zgniłą woń. Na pewno ją rozpoznasz, jeśli choć raz miałeś w domu bób, który popsuł się przez zbyt długie lub nieprawidłowe przechowywanie.
Jak gotować bób?
Po powrocie do domu, przesyp od razu bób z foliowej torebki do papierowej, a najlepiej do otwartego naczynia, np. talerza czy miseczki, dzięki temu dłużej pozostanie świeży.
Jak go gotować? Najpierw dokładnie opłucz bób pod strumieniem zimnej wody. Włóż go do garnka, zalej wodą (powinno być jej 2 razy więcej niż bobu), opcjonalnie możesz dodać szczyptę cukru. Doprowadź do wrzenia, dopraw solą do smaku. Bób należy gotować pod przykryciem, na średnim ogniu do czasu, aż zmięknie. Młody bób gotuje się zazwyczaj ok. 15 minut, dojrzalszy nieco dłużej – ok. 30 minut.