"Jeśli możesz o tym marzyć, możesz to zrobić" - mówi Sammie Vance, 12-latka, która dostrzegła jak bardzo dziecku potrzeba przyjaciela. Ona i 4 innych dzieci z całego świata zmieniają świat na lepsze. Musicie je poznać.
Ratują pszczoły, walczą z reakcjami polekowymi, tworzą ławki dla samotnych.
Oto piątka dzieci, które zmienia świat na lepsze.
Mówią, że wszystko jest możliwe, jeśli naprawdę chce się zmian.
Oni widzą świat ciągle nowym. Nie wystarczy im utarty schemat "tak już jest". Pragną zmian, bo świat, który stworzą, będzie ich domem.
Tych pięcioro dzieci zmienia świat lokalnie i globalnie. Działają na rzecz potrzebujących, wspierają chorych i leczą rówieśników z samotności.
Jeśli jeszcze ich nie znacie, koniecznie nadróbcie.
Mikaila Ulmer
Aktualnie 16-latka, która stoi za biznesem lemoniadowym w Stanach Zjednoczonych. Sklepik z lemoniadą wydaje się slapstickowym pomysłem wyciągniętym z filmów o amerykańskich przedmieściach. A jednak Mikaila wykorzystała właśnie to, co znała, aby dbać o klimat.
Gdy miała 4 lata, dwukrotnie użądliła ją pszczoła. Po płaczu przyszedł czas na fascynację tymi małymi owadami. Dziewczynka dowiedziała się, że są one kluczową częścią ekosystemu, a ich liczba spada w zastraszającym tempie.
Wpadła na pomysł stworzenia lemioniady Me&TheBees, którą słodziła naturalnym teksańskim miodem. Najpierw sprzedawała ją lokalnej pizzerii. Potem, jako 11-latka, wzięła udział w reality show "Shark Tank" i zyskała inwestora.
10 proc. dochodu ze sprzedaży lemoniady przekazywane jest organizacjom walczącym o ochronę populacji pszczół.
Gdy miała 12 lat, została finalistką konkursu Discovery Education 3M Young Scientist Challenge. Jest informatyczką, która wymyśliła algorytm rozwiązujący problem z czwartą najczęstszą przyczyna śmierci w Stanach Zjednoczonych.
Zainspirowały ją reklamy leków i przeraźliwie długie ulotki ze skutkami ubocznymi. Algorytm, który stworzyła rozumie, w jaki sposób przyjmowane leki oddziałują na genetykę pacjenta. Chroni w ten sposób chorych prze zawałami, udarami i drgawkami, które mogą wystąpić po przyjęciu specyfiku.
Przed nią jeszcze kawałek drogi, ale jej system może zrewolucjonizować personalizację leczenia, tak by chory jeszcze przed przyjęciem pierwszej tabletki wiedział, że nie grozi mu wystąpienia reakcji lekowych.
"Działanie algorytmów na genomie o długości 6 miliardów bazowych zajmuje zbyt dużo czasu… dla pacjentów w sytuacjach nagłych, takich jak zawał serca lub napad padaczkowy, jest to ogromne zagrożenie dla zdrowia" - powiedziała w wywiadzie dla US NEWS, gdy miała 12 lat.
Jahkil Jackson
Miał 5 lat, gdy pomagał cioci rozdawać jedzenie najuboższym mieszkańcom Chicago. W wieku 13 lat jest szefem fundacji Project I Am, która rozdaje bezdomnym "torby błogosławieństw". W paczkach znajdują się ubrania, jedzenie, środki do dezynfekcji.
Jahkil pomógł już 50 000 mężczyzn i kobiet. W przyszłości chce budować małe domy dla potrzebujących, które zapewnią tanie mieszkanie.
Opublikował także książkę "Jestem", w której opisuje swoje doświadczenia dręczenia przez rówieśników. Chce pomagać dzieciom, które doświadczają przemocy, walczą z depresją i myślami samobójczymi.
Dana Perella
Założycielka Cookies4Curesi, która rozkręciła akcję pieczenia ciasteczek. Jej organizacja skupia się na badaniach i leczeniu pięciu rzadkich i wyniszczających chorób wieku dziecięcego, na które nie ma lekarstwa.
Chorobę Batten zdiagnozowano u jej przyjaciółki. Dana postanowiła zebrać fundusze na leczenie koleżanki. Zaczęła od skromnego tysiąca dolarów. Jej akcja jednak szybko stała się wiralowa i w sumie zebrała 56 tysięcy na pomoc przyjaciółce i dodatkowe 45 tysięcy na leczenie innych dzieci.
Madhvi Chittoor
Miała 9 lat, gdy zdobyła prestiżową nagrodę Barron, która docenia wysiłki dzieci w walce o lepszą przyszłość dla świata.
Madhvi spędziła większość ostatniego roku na zbieraniu podpisów, aby przekonać ustawodawców stanowych do wprowadzenia w całym stanie zakazu stosowania styropianowych pojemników na wynos i jednorazowych plastików w restauracjach i sklepach spożywczych.
Jej starania mają wyeliminować ze środowiska 7,6 miliona styropianowych tacek. Ramię w ramię z Gretą Thunberg przemawiała podczas globalnego strajku klimatycznego.
Sammie Vance
Teraz 12-latka odnosząca sukcesy, ale gdy miała 8 lat, zauważyła, jak dominująca wśród jej rówieśników jest samotność. Sammie stworzyła projekt, który z zużytych czapek i nakrętek tworzy ławki, na których można usiąść i poznać przyjaciela.
Dziewczynka dopiero zaczęła swoją akcję, ale już szkoły w Stanach Zjednoczonych zgłaszają się do programu, który ma walczyć z osamotnieniem dzieci i problemami psychologicznymi. W ciągu ostatniego roku pomogła 100 szkołom, a kolejne 500 ławek właśnie jest w produkcji.
Do Sammie spływają czapki i kapsle z całego świata, a jej projekt zdobywa uznanie na całym świecie.