Urodziłaś drugie dziecko, a nagle to pierwsze przeżywa regres? Oto, jak sobie z tym poradzić
Iza Orlicz
25 maja 2021, 15:37·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 25 maja 2021, 15:37
Zdarza się, że gdy w domu pojawia się nowe dziecko, to starsze przeżywa etap zwany regresem rozwojowym. Może znów będzie chciało nosić w buzi smoczek, pić mleko z butelki lub siadać na nocniku, choć już myślałaś, że te zachowania dawno są za wami. Jak powinniśmy na to reagować?
Reklama.
Zdarza się, że po narodzinach dziecka, jego starszy brat lub siostra przeżywają etap zwany regresem rozwojowym.
Jak może objawiać się regres i co on tak naprawdę oznacza?
W ten sposób poradzisz sobie z "cofaniem się" twojego dziecka.
Regresja nie przejawia się tylko w powrocie do zabaw lub zachowań, z których wydawałoby się, że dziecko już wyrosło. Dla wielu rodziców to frustrujące, bo nie dość, że zajmowanie się nowo narodzonym dzieckiem pochłania mnóstwo czasu, to jeszcze okazuje się, że to starsze wymaga szczególnej uwagi i troski.
Byłam tym bardzo zmęczona
Moja znajoma wspomina, że gdy jej syn miał trzy lata, na świecie pojawiła się jego siostra.
– Z dnia na dzień mój samodzielny i wygadany synek, znów stał się dzidziusiem. Zaczął wołać o pomoc przy najprostszych czynnościach, bez przerwy mógłby się przytulać i znów nie chciał spać w swoim pokoju. Pozwalaliśmy mu zasypiać w naszej sypialni, bo inaczej był okropny płacz – mówi moja znajoma i dodaje, że była tym bardzo zmęczona.
– Poszłam w końcu do przedszkolnej pani psycholog i ona wytłumaczyła mi, że to regresja behawioralna. Szczególnie małe dzieci odczuwają lęk z powodu nagłego pojawienia się "konkurencji” w rodzinie, więc naśladują młodsze rodzeństwo. Znów chcą pić mleko z piersi lub butelki, proszą o smoczek, mogą też nasilać się napady złości. W ten sposób dziecko chce zwrócić na siebie uwagę rodziców” – dodaje.
Pokazują niepokój i złość
Okazuje się, że takie "cofanie się” może dotyczyć nie tylko małych dzieci, ale też tych w wieku szkolnym. Doświadczyłam tego sama, bo gdy urodziłam syna, moja córka miała 10 lat. Bardzo cieszyła się na myśl o rodzeństwie. Gdy jej brat przyszedł na świat chętnie pomagała, bawiła się z nim, a jednocześnie wróciła do dziecięcych zabaw (wyciągnęła z pudła stare zabawki) i zaczęła znów budzić się w nocy. Przybiegała do nas i spała z nami do rana.
"Regresja jest nieświadomym mechanizmem obronnym spowodowanym stresem, frustracją lub trudnym dla dziecka wydarzeniem. Dzieci zwykle przejawiają regresywne zachowania, gdy nie są w stanie wyrazić tego, co czują, ponieważ nie rozumieją, co się dzieje. Regresja jest sposobem, w jaki mogą pokazać swój niepokój, złość, strach” – mówi amerykańska psychoterapeutka Linda Snell.
Okaż dziecku wsparcie
Zarazem jednak psychologowie uspokajają, że jest to normalna reakcja dziecka. Tak, jak ty potrzebujesz czasu, aby dostosować się do swojej rodzicielskiej roli, tak samo twoje starsze dziecko potrzebuje czasu, by oswoić się z nową sytuacją. Dlatego tak ważne jest, by dać mu czas i wsparcie, gdy te regresje się pojawią, bo dziecko może samo sobie z tym nie poradzić.
Jak możemy pomóc naszemu dziecku? Po pierwsze – zaakceptuj fakt, że przeżywa etap "cofania się". Nie karz i nie zawstydzaj go, że zachowuje się jak maluszek, bo to tylko może nasilić negatywne emocje. Pomocną taktyką w reagowaniu na regres twojego dziecka jest też chwalenie go za pozytywne zachowania.
Ważne jest też, by jak najwięcej rozmawiać ze starszym dzieckiem przed narodzinami młodszego rodzeństwa. Przy czym nie należy zbytnio roztaczać wizji korzyści po narodzinach nowego dziecka, ale raczej wyjaśnić realia, takie jak to, że będzie pewnie płakać, budzić się w nocy, a rodzice mogą być czasem zmęczeni.
Warto również prosić go o pomoc w opiece nad młodszym rodzeństwem, dzięki czemu poczuje się nie tylko doroślej, ale też utwierdzi w przekonaniu, że jest ważnym i niezbędnym członkiem waszej rodziny.