Pośród wielu zabaw i eksperymentów psychicznych, niewątpliwie ciekawą opcją jest gra z mandalami. Intrygujący jest fakt, że same mandale pamiętają jeszcze czasy starożytnych Indii i symbole te mają do dziś ogromne znaczenie dla wschodnich medytacji. Zabawa z mandalami daje nam pewne wskazówki, dotyczące naszej wewnętrznej natury. Zagrajcie i sprawdźcie.
Mandale wywodzą się jeszcze z sanskrytu, czyli języka starożytnych i średniowiecznych Indii. Dosłownie znaczą "święty krąg". Mandala stanowi symbol geometrycznych konfiguracji i ma istotne znaczenie we wschodni religiach – głównie buddyzmie.
Mandale wykorzystuje się w różnych medytacjach przez ich tworzenie oraz burzenie i przedstawiają transformację praktykującego. Żeby zrozumieć mandalę, warto wiedzieć, że każdy jej element ma określone znaczenie.
U podstawy figur znajdują się okrąg i kwadrat. Okrąg odzwierciedla niebo i jest symbolem wszystkiego, co transcendentne. Z kolei kwadrat nawiązuje do wszystkiego, co ziemskie i ludzkie. Mandale w zaawansowanej medytacji mają pomóc odnaleźć w życiu sens i zrozumieć świat. Mniejsze elementy konstrukcji wskazują na różne atrybuty i właściwości.
Gra psychologiczna z mandalami
Powstała nawet psychologiczna gra z mandalami. Polega ona na wskazaniu madali, która najbardziej przykuwa naszą uwagę, a następnie odczytanie wskazówek, wynikających z jej konstrukcji, które mają pomóc lepiej zrozumieć swoją prawdziwą wewnętrzną naturę, przedstawioną konkretnymi przymiotami i cnotami.
Warto też zwrócić uwagę, która z mandal wzbudza w nas najmniejsze zainteresowanie. To także wiele może oznaczać. Przymioty przypisane do każdej z mandal mają być wskazówkami dla naszej natury. Niekoniecznie jest to opis człowieka, ale kompilacja przymiotów, które mają pomóc lepiej siebie poznać.