Reklama.
Imiona bezpłciowe – lista
W Polsce zgodnie z prawem można nadać dziecku imię, które nie wskazuje na jego płeć. Do takich imion należy między innymi Karol, które w krajach anglojęzycznych nadaje się zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom. Jakie imiona bezpłciowe można jeszcze nadawać dzieciom?
Może cię zainteresować także: 10 imion dla dzieci, które w 2021 stracą na popularności. Kilka lat temu był na nie szał
- Angel
- Charlie
- Sam
- Jordan
- Alex
- Andy
- Robin
- Taylor
- Ariel.
- Charlie
- Sam
- Jordan
- Alex
- Andy
- Robin
- Taylor
- Ariel.
Czy wolno nadawać dzieciom imiona bezpłciowe?
Teoretycznie można dzieciom nadawać imiona bezpłciowe, jednak Rada Języka Polskiego tego nie zaleca.– Imię powinno odróżniać płeć dziecka ze względów językowych (język polski wymaga odmiany imienia przez przypadki) i praktycznych. Wobec współczesnego zaniku dodawania do nazwisk kobiet tradycyjnych przyrostków -owa, -ina, -ówna, -anka, poza nazwiskami na -ska i -cka często tylko imiona wskazują płeć swych nosicielek, np. Zuzanna Nowak, Karolina Sobczyk – czytamy na stronie Rady Języka Polskiego.
Może cię zainteresować także: Te imiona noszą silne i pewne siebie kobiety. 7 propozycji dla małych wojowniczek
Członkowie Rady Języka Polskiego wyjaśniają, że to zalecenie ma sprawić, by łatwiej było odróżnić płeć konkretnej osoby.
– Mylące by były np. zestawienia mecenas Susan Nowak, doktor Carol Sobczyk. Nie znając zaś płci nosiciela lub nosicielki imienia, nie można zbudować o nich poprawnego zdania po polsku – wyjaśniają.
Zakazane jest natomiast wybieranie imion, które są dla dziecka obraźliwe lub ośmieszające.
A wam podobają się imiona bezpłciowe? Nadalibyście takie dziecku?
Może cię zainteresować także: Po latach chwały Antek spadł z podium. Te imiona dla dzieci będą najmodniejsze w 2021 roku
Źródło: Rada Języka Polskiego