Gdy dziecko uderzy cię w twarz, najważniejsza jest twoja reakcja. Sprawdź, jak się zachować
Iza Orlicz
03 marca 2021, 14:24·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 03 marca 2021, 14:24
Czy twój maluch uderzył cię kiedykolwiek w twarz? Ty podnosisz go albo bawicie się na podłodze i on nagle rączką uderza cię w policzek. Większość rodziców czuje wtedy złość, ale jak tłumaczy psycholożka, dzieci nie robią tego, by sprawić ból czy przykrość swoim rodzicom.
Reklama.
Zdarza się, że małe dzieci, do 18 miesiąca życia uderzają rodziców w twarz.
Dziecko nie robi tego, by rozzłościć rodzica, sprawić mu ból czy przykrość.
Psycholożka wyjaśnia, jak powinniśmy zachować się w takiej sytuacji.
Jak pisze w swoim poście na Instagramie Dominika Słowikowska, psycholożka, autorka bloga "Pomogę ci mamo" uderzanie w twarz dorosłych występuje najczęściej u dzieci do 18 miesiąca życia.
"Są to tzw. 'plaskacze'. Nie wynikają one oczywiście z tego, że dziecko chce sprawić rodzicowi lub innym osobom dorosłym ból, przykrość czy też robi to po złości – takie maluchy zaspokajają zwyczajnie swoją ciekawość, chcą zobaczyć jak to jest" – wyjaśnia psycholożka Dominika Słowikowska i dodaje, że to właśnie rodzice muszą pokazać i powiedzieć dziecku, co można, a czego nie można robić.
Dziecko to śmieszy
"Ono nie wie - dlatego uderza, sprawdza sobie, co się zadzieje, jaka będzie reakcja opiekuna. Dodatkowo takie 'plaskacze' są dla dzieci po prostu śmieszne, bo uderzenie wytwarza jakiś dźwięk i dziecko myśli sobie np. 'Aha, jak uderzyłam/-łem w ten policzek to był taki dźwięk, ciekawe to będzie jak uderzę w drugi!” – pisze w dalszej części postu psycholożka.
Jak reagować w takich sytuacjach? Naszą pierwszą bezwiedną reakcją jest często gniew, oburzenie, zdenerwowanie. Myślimy sobie, że przecież nic nie zrobiliśmy maluchowi, a ono nas bije. Złość na dziecko nic nie da, bo jest za małe by zrozumieć nasze emocje.
Mów "Stop" i przekieruj uwagę
Najważniejsze to zachować spokój, ale jednocześnie nie bagatelizować tego typu zachowań dziecka. Możemy w prosty sposób dać mu do zrozumienia, że nie podoba nam się to, że uderza nas w twarz. Musimy być konsekwentni i za każdym razem pokazujmy mu, że tak nie wolno robić.
"Mimo, że maluch jest jeszcze mały, to jeśli będziecie reagować zawsze tak samo, to się w końcu nauczy, że to zachowanie nie jest ok. Mówimy „Stop” i pokazujemy mimiką twarzy, że faktycznie jest to nieakceptowalne" – wyjaśnia Dominika Słowikowska i tłumaczy, że jeśli sytuacja powtórzy się drugi raz, trzeba odsunąć dziecko od siebie, uprzedzić, że jeśli uderzy jeszcze raz to wstaniecie/zakończycie zabawę.
"Po komunikacie „Stop” dobrze jest przekierować uwagę dziecka, nie skupiać się bardzo na tym zachowaniu, ponieważ im więcej dajemy uwagi dziecku, tym dane zachowanie bardziej się utrwala” – dodaje psycholożka.