Do próbnych matur 2021 w Polsce przystąpiło ok. 300 tys. uczniów, kończących technika i licea ogólnokształcące. Młodzież znów pisze egzaminy w wyjątkowym trybie i większym stresie, gdyż podczas testów obowiązują specjalne wytyczne sanitarne i inne zasady. CKE udostępniło pierwsze arkusze maturalne. Tematy wypracowań adekwatne do trudnej sytuacji nauki zdalnej.
Mimo pandemii, zamknięcia szkół w województwie warmińsko-mazurskim i obecnej dla większości uczniów nauce zdalnej, matury próbne 2021 w marcu odbywają się stacjonarnie. Testy diagnostyczne są dobrowolne. Jednak wiele szkół postanowiło je przeprowadzić.
Dnia 3 marca miał miejsce pierwszy egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. To jeden z najważniejszych przedmiotów dla większości uczniów, gdyż jego wynik jest liczony w rekrutacji na wiele kierunków studiów.
Arkusz matury z języka polskiego - co było?
CKE udostępniło już arkusze matury podstawowej z języka polskiego. Największe emocje budzi zawsze ostatnie zadanie – praca pisemna, która umożliwia zdobycie wielu punktów na egzaminie. W poprzednim roku do napisania było streszczenie bądź rozprawka i pojawiło się "Wesele" Wyspiańskiego.
Tym razem na próbnej maturze z języka polskiego 2021 do napisania było wypracowanie. Tradycyjnie pojawiły się 2 tematy. Matura w tym roku jest nieco łatwiejsza, a lektury na rozprawkach to potwierdzają, gdyż są to pozycje szczegółowo omawiane przez nauczycieli. Pierwszy temat dotyczył "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, a drugi "Ludzi Bezdomnych" Stefana Żeromskiego.
Temat 1 na maturze próbnej podstawowej z języka polskiego 2021: Jak wybory człowieka wpływają na jego życie? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu Pana Tadeusza, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
Temat 2 na maturze próbnej podstawowej z języka polskiego 2021: Czy sztuka może przynieść odpowiedzi na pytania o kondycję ludzką? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ludzi bezdomnych Stefana Żeromskiego oraz wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
"Ludzie bezdomni" i "Pan Tadeusz" to bardzo przewidywalne lektury. Uczniowie "wałkują" je każdego roku. O przewidywalności może świadczyć, chociażby fakt, że przed egzaminem po godzinie 7.30 w Google użytkownicy gorączkowo szukali informacji na temat epopei Mickiewicza.
Może być to również dowód na to, że tak jak podczas matur 2020 pojawiły się przecieki. Wówczas uczniowie pytali Google o "weselne elementy fantastyczne" jeszcze przed godziną 9:00, gdy egzamin miał się zacząć. Okazało się, że właśnie tego dotyczyło jedno z wypracowań.