10 cytatów Marii Montessori o wychowaniu
10 cytatów Marii Montessori o wychowaniu Wikipedia
Reklama.
  • Maria Montessori to włoska lekarka i pedagog.
  • W swoich pracach zwracała uwagę na szkodliwość tradycyjnego systemy edukacji oraz ograniczanie wolności dziecka.
  • Oto 10 cytatów Marii Montessori o dziecku i dzieciństwie.
  • Obecnie jej nazwisko kojarzy się najbardziej z systemem obecnym w szkolnictwie. Maria Montessori była przeciwniczką tradycyjnej edukacji. Uważała, że tłumi ona potrzeby, pragnienia i motywacje dzieci. Za wroga systemu Maria uważała szkolną ławkę, która była dla niej symbolem przestarzałej formy szkolnictwa.
    Jej myśl pedagogiczna zakładała, że dziecko powinno być wychowywane w duchu wolności. Montessori twierdziła, że dopiero wolność wyzwala w najmłodszych kreatywność, a później wewnętrzną dyscyplinę. Dzięki mądrości życiowej, a także wiedzy medycznej i pedagogicznej stworzyła zasady, które na zawsze zmieniły podejście do wychowania dziecka.
    Specjalnie dla każdego rodzica, który pragnie, by jego dziecko rozwijało się w duchu miłości, troski i wolności przygotowaliśmy 10 cytatów Marii Montessori. O wychowaniu powiedzą wam więcej niż niezwykłe metody, techniki czy poradniki dla rodziców.

    1. O dyscyplinie

    "Pierwszą umiejętnością, którą dzieci muszą nabyć, aby się aktywnie zdyscyplinować, jest zrozumienie, co jest dobre, a co złe. Zadaniem wychowawcy jest wytłumaczenie dziecku, by nie utożsamiało dobra z bezruchem, a zła z aktywnością. Tak jak to miało miejsce w starych metodach dyscyplinujących. Ponieważ naszym celem jest osiągnięcie aktywności, pracy, dobra, a nie bezruchu, bierności".

    2. O wolności

    "Musimy pamiętać o jednej podstawowej rzeczy. Danie dziecku wolności nie oznacza pozostawiania go samemu sobie, a już w żadnym wypadku zaniedbywania go. Pomoc, którą dajemy dziecięcej duszy, nie powinna być pasywną obojętnością w obliczu spotykających ją trudności. Powinna być ona czułym i uważnym wspieraniem jej rozwoju".

    3. O wiedzy na temat wychowania

    "Najważniejszą, lecz w tym samym czasie bardzo trudną rzeczą nie jest posiadanie wiedzy, co powinniśmy czynić. Jest nią uświadomienie sobie jakich przesądów i wyobrażeń powinniśmy się pozbyć, żeby móc kształcić dziecko".

    4. O szkodliwym wychowaniu

    "Nagrody i kary w naszych szkołach zniknęły samoczynnie, nie były bowiem potrzebne. Pochodzą one z zewnątrz, więc kiedy je stosujemy, znika spontaniczność ducha. Ponieważ nasza metoda oparta jest właśnie na spontanicznym rozwoju, dawanie nagród czy wyznaczanie kar nie ma sensu".

    5. O edukacji

    "Pierwszą rzeczą, którą edukacja powinna zapewnić, jest otoczenie, w którym dziecko mogłoby rozwijać siły dane mu przez naturę. Nie chodzi o to, by wyłącznie zabawiać go czy pozwolić mu czynić wszystko, na co ma ochotę. Oznacza to dostosowanie naszego myślenia do współpracy z naturą, słuchania jej praw, tych, które mówią, że rozwój dokonuje się podczas doznań w otoczeniu".

    6. O rozwoju

    "Niesłusznie sądzi się, że najlepiej może się rozwijać dziecko mające jak najwięcej zabawek i środków pomocniczych. Wręcz przeciwnie, nieuporządkowana mnogość przedmiotów na nowo obciąża duszę chaosem i przygnębia ją poczuciem zniechęcenia".

    7. O wewnętrznej dyscyplinie

    "Osią, nośnikiem, na którym stoi cała konstrukcja ludzkiej osobowości to praca w wolności, w zgodzie z naturalnymi potrzebami życia wewnętrznego. Podstawą dyscypliny wewnętrznej jest wolność przy pracy intelektualnej".

    8. O niezależności

    "Nie można być wolnym, jeśli nie jest się samodzielnym. Zatem, aby dziecko zdobyło niezależność, jego aktywne oznaki wolności osobistej muszą być akceptowane od najwcześniejszego dzieciństwa".

    9. O osobowości dziecka

    "Powinniśmy zauważyć osobowość dziecka, która pragnie rosnąć. Osobowość ta przejawia inicjatywę, wybiera sobie rodzaj pracy i ją wykonuje, zmienia ją w zależności od swoich potrzeb wewnętrznych, nie szczędzi wysiłku, raczej go szuka. Z ogromną radością pokonuje przeszkody w ramach swoich możliwości. Jest na tyle społeczna, że chce się ze wszystkimi podzielić osiągnięciami, odkryciami i małymi zwycięstwami, których dokonała. Nie ma potrzeby ingerowania".

    10. O fascynacji przyrodą

    "Tylko poeci odczuwają fascynację wąskim strumyczkiem źródlanej wody wypływającej spośród skał, tak jak odczuwa to dziecko, które wyraża entuzjazm, śmieje się, chce zatrzymać się i dotknąć go dłonią, jakby chciało go pogłaskać. Chyba nikt oprócz świętego Franciszka nie potrafi zachwycać się skromnym robaczkiem lub zapachem tak, jak czynią to dzieci".