Żabi brzuszek łatwo zauważyć. To może być objaw dwóch groźnych chorób
Iza Orlicz
14 stycznia 2021, 11:23·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 14 stycznia 2021, 11:23
Żabi brzuszek występuje przede wszystkim u niemowląt oraz małych dzieci i opisywany jest najczęściej przez rodziców jako rozlany lub spłaszczony. Czy powinniśmy się martwić, jeśli zaobserwujemy go u naszego dziecka? Na pewno trzeba skonsultować się lekarzem, bo przyczyny nie zawsze są błahe.
Reklama.
Żabi brzuszek występuje u niemowlaków i małych dzieci.
Przyczyny występowania żabiego brzuszka mogą świadczyć o poważnych chorobach.
Zobacz, jak ćwiczyć żabi brzuszek?
Przyczyną dziecięcego brzucha, który wygląda jak rozlany jest nieprawidłowe napięcie mięśniowe. Nie powinniśmy tego bagatelizować, bo w żabim brzuchu są osłabione nie tylko powłoki brzuszne, ale też żołądka oraz jelit i może być on objawem krzywicy lub nasilonej hipokaliemii. To właśnie te choroby trzeba wykluczyć w pierwszej kolejności.
Objawy krzywicy i hipokaliemii
Podstawową przyczyną krzywicy jest niedobór witaminy D i jeśli w porę nie wdroży się odpowiedniej terapii, to prowadzi ona do zmian w układzie kostnym i zaburzeń w rozwoju dziecka.
Inne objawy, oprócz rozlanego brzuszka, to m.in.: zaparcia, nadmierne pocenie się dziecka, brak apetytu, rozdrażnienie. W dalszej kolejności krzywica może też prowadzić do opóźnionego zrastania się ciemiączka, późniejszego ząbkowania, problemów z trzymaniem główki w pozycji pionowej, opóźnienia wzrostu.
Inną, groźną przyczyną żabiego brzuszka może być nasilona hipokaliemia. Dochodzi do niej wtedy, gdy w organizmie dziecka występuje znaczne poniżej normy stężenie potasu we krwi. Wówczas, oprócz żabiego brzucha może dojść do pojawienia się też innych objawów, m.in.: drżenia mięśni, zaparcia, wielomocz, obrzęki, apatia, nadmierna senność lub nadpobudliwość.
Jak zapobiegać żabiemu brzuszkowi?
Jeśli lekarz zdiagnozuje krzywicę lub hipokaliemię, to wprowadzi odpowiednie leczenie, polegające na uzupełnienie niedoboru żelaza lub potasu w organizmie. Jeśli natomiast przyczyną żabiego brzucha jest niedostateczne napięcie mięśni, to warto umówić się z dzieckiem do fizjoterapeuty.
– Warto pamiętać o objawach obniżonego napięcia mięśniowego, które nie ustępują samoistnie. W zależności od etapu rozwojowego możemy zaobserwować pewne nieprawidłowości. Na początku rozwoju, niemowlęta te prezentują uboższy repertuar ruchów, często rodzice zgłaszają, że dziecko jest spokojnie, wręcz ospałe, niewiele się porusza, nierzadko leżąc na plecach w pozycji żabki, gdzie nóżki spoczywają na podłożu – tłumaczy dla Mama:du dr Joanna Chomicz-Wlazły, fizjoterapeutka, autorka bloga Fizjosensorycznie.pl.
Niemowlęta z obniżonym napięciem mięśniowym nie przepadają za pozycją leżenia na brzuszku, ponieważ pozycja ta wymaga od nich włożenia sporo wysiłku.
– Ponadto przy obniżonym napięciu mięśniowym obserwujemy trudności przy wykonywaniu innych ruchów przeciwko sile grawitacji, np. podczas leżenia na plecach, unoszenie rączek i łączenie ich w linii środkowej ciała czy unoszenie nóg nad podłoże – dodaje dr Joanna Chomicz-Wlazły.
Czy są jakieś ćwiczenia, które możemy wykonywać z dzieckiem w przypadku rozlanego brzuszka? – Nie ma jednego, uniwersalnego zestawu ćwiczeń, który można zastosować u dzieci z żabim brzuszkiem czy obniżonym napięciem mięśniowym. Warto pamiętać, że wiele niemowląt z obniżonym napięciem mięśniowym prezentuje również asymetryczne ułożenie ciała, co również wymaga natychmiastowej interwencji. Im wcześniej wdrożone zostanie usprawnianie, tym szybszych efektów możemy się spodziewać – wyjaśnia fizjoterapeutka.