Kakeibo polega na notowaniu wszystkich wydatków
Kakeibo polega na notowaniu wszystkich wydatków unsplash.com
REKLAMA
  • Japońska sztuka oszczędzania pieniędzy cieszy się popularności od ponad 100 lat.
  • Jej podstawowe założenia są bardzo proste.
  • Jak oszczędzać pieniądze według japońskiej metody?

  • Kakeibo stworzyła na początku XX wieku japońska dziennikarka, Hani Motoko, a metoda była adresowana do kobiet, które musiały zarządzać domowym budżetem. W najprostszym tłumaczeniu termin ten oznacza "księgę domowych rachunków”.
    Co jest w niej takiego niesamowitego, że nie dość, że przetrwała ponad 100 lat, to nadal cieszy się ogromną popularnością?

    Wystarczy zeszyt i długopis

    Siłą kakeibo jest na pewno prostota. Metoda nie jest skomplikowana, bo polega przede wszystkim na codziennym notowaniu wydatków. Przy czym nie potrzebujemy do tego żadnych aplikacji czy exelowskich tabelek – po prostu w jednym zeszycie spisujemy krok po kroku nasze codzienne (i co ważne - wszystkie!) wydane sumy pieniędzy.
    Okazuje się, że ręczne pisanie ma sens, bo odnotowywanie wydanych kwot daje nam większe poczucie zarządzania pieniędzmi. Najlepiej zrobić oddzielne tabelki z kategoriami, np. wydatki związane z domem, jedzeniem (w tym również tym na wynos), utrzymaniem dzieci, zwierzętami, używkami (np. palenie papierosów), rozrywką, wtedy łatwiej będzie nam zorientować się, gdzie wydajemy najwięcej i w jakim obszarze jest miejsce na ewentualne oszczędności.

    Radość z oszczędzania

    Kakeibo opiera się również na tym, że co miesiąc planujemy, ile pieniędzy moglibyśmy zaoszczędzić. I nie chodzi tu od razu o jakieś spektakularne kwoty, ale o założenie, że w ogóle pod koniec miesiąca jesteśmy w stanie zostawić jakąś sumę na naszym koncie, a nie wydajemy wszystkich zarobionych w danym miesiącu pieniędzy.
    Kakeibo koncentruje się też jeszcze na jednym bardzo istotnym aspekcie – radości z oszczędzania. Zwykle kojarzy nam się ono wyrzeczeniami – czegoś musimy sobie odmówić, by jakąś sumę zostawić na koncie.
    Tymczasem w kakeibo chodzi o to, by cieszyć się z tego, że nasze wydatki mamy pod kontrolą, co więcej potrafimy świetnie nimi zarządzać.