Olej konopny przywodzi na myśl różne skojarzenia: od tych medycznych po narkotyczne. Jednak mało komu kojarzy się z dbaniem o urodę. Tymczasem olej z konopi siewnych może być prawdziwym ratunkiem dla zmęczonych zimą włosów, ale nie tylko. Oto jakie właściwości ma olej konopny i jak zastosować go na cerę i włosy.
Olej konopny używany w kosmetyce tłoczony jest z konopi siewnych i nie ma właściwości narkotycznych ani uspokajających.
Olej konopny odżywia i zabezpiecza włosy zmęczone zimnem, jest świetnym produktem do olejowania włosów matowych i spuszonych.
Olej działa jako filtr przeciwsłoneczny dla naszej cery - chroni ją przed promieniowaniem UV i spowalnia proces starzenia.
Olej konopny w kosmetyce
Na początek warto podkreślić, że olej konopny używany w kosmetyce nie ma nic wspólnego z mającymi właściwości narkotyczne konopiami indyjskimi. Tłoczony jest z odmiany nazywanej Cannabic sativa L, czyli z konopi siewnych.
Jak każdy naturalny olej najwięcej składników odżywczych zachowuje, gdy jest tłoczony na zimno i takiego musimy poszukiwać, jeśli chcemy realnych skutków pielęgnacyjnych na naszej cerze i włosach.
Co zawiera olej konopny?
Nie bez powodu uznany jest za jeden z najlepszych olejów. W jego składzie znajdziemy nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy Omega 3 i Omega 6 w idealnych proporcjach, co sprawia, że świetnie sprawdzi się na naszej skórze.
Co jeszcze kryje się w oleju konopnym? Witaminy A, D, E i K, aminokwasy, minerały, kwas oleinowy i palmitynowy. Lista jego zalet jest naprawdę długa, po przeczytaniu jej uznacie, że buteleczka oleju konopnego to must-have w waszej kosmetyczce. Podziękuje wam za to wasza cera i włosy. Jak olej konopny działa na skórę?
1. Poprawia koloryt skóry i ją odżywia.
2. Regeneruje i chroni naskórek, odbudowując jego płaszcz hydrolipidowy.
3. Łagodzi stany zapalne. Pomaga przy łuszczycy i egzemie.
4. Pełni rolę filtra przeciwsłonecznego. Chroni skórę przed promieniowaniem UV i spowalnia proces starzenia.
5. Reguluje wydzielanie sebum, co wspomaga leczenie zmian trądzikowych.
Olejki same w sobie nie nawilżają cery, więc należy ich użyć w połączeniu z kosmetykami nawilżającymi, czyli humektantami. A te możemy znaleźć w serach i kremach. Sprawdź, jak dokładnie aplikować olejek, by działał na naszą cerę bez zatykania porów.
Olej konopny na włosy
Jednak to właśnie zimą olej konopny stanie się ulubieńcem naszych włosów. To idealny produkt do włosów spuszonych od czapki, matowych od suchego powietrza i splątanych od zimnego wiatru.
Zawartość kwasu gamma-linolenowego i odpowiedniej proporcji kwasów Omega 3 i Omega 6 sprawia, że olej ten pomaga włosom w zachowaniu równowagi lipidowej i odbudowuje ich strukturę.
Olej konopny uelastycznia włosy, sprawiając, że są mniej podatne na złamania, chroni przed za niską lub za wysoką temperaturą. Zadziała jak ratunek na włosy zmęczone suszarką, prostownicą czy lokówką.
Olej konopny przeznaczony jest do włosów wysokoporowatych, farbowanych, zniszczonych, przesuszonych, a także do włosów kręconych, ale zimą, gdy nawet zdrowe włosy bywają mocno narażone na mechaniczne zniszczenia, odrobinka oleju polecana jest każdemu typowi włosów.
Jak nakładać olej konopny na włosy?
Olejowanie należy wykonać tak, jak w przypadku każdego innego oleju. Na sucho, na mokro lub na metodę miski. Jednak możemy go też zastosować jako wcierkę do skóry głowy, która pobudzi włosy do wzrostu.
Wystarczy wetrzeć olej w skórę głowy, pozostawić na 10 minut, a potem umyć — najpierw odżywką emolientową, potem szamponem, by dokładnie spłukać produkt.
To jednak sposób dla suchej skóry głowy, świetnie zadziała na łupież, ale nie sprawdzi się przy tłustej skórze.
Olej konopny możemy znaleźć w sklepach z naturalną pielęgnacją czy żywnością, a także w niektórych aptekach.
Za litr zapłacimy około 20 złotych, a olej jest oczywiście bardzo wydajny. Warto wypróbować ten olej zimą i sprawdzić, czy zakochacie się na cały rok w konopnej pielęgnacji włosów i cery.