Coraz częściej na termometrach pojawiają się minusowe temperatury. W niektórych miejscach Polski spadł już nawet śnieg. To właściwy czas, żeby wyciągnąć z szafy płaszcze zimowe. Jednak zanim założymy na siebie odzież wierzchnią, powinniśmy odpowiednio przygotować ją do użytkowania. Oto 5 kroków, które powinniśmy wziąć pod uwagę.
Po pierwsze: spójrz na metkę
Nie zaczynajmy czyszczenia lub prania płaszcza bez wcześniejszej analizy tego, co jest napisane na metce. Wszystko zależy od tego, z czego wykonana jest odzież. Bardzo często jest to wełna, ale to może być także welur czy płaszcz puchowy.
Na początku zapoznajmy się więc dokładnie z tym, co jest napisane na metce i dowiedzmy się, czego potrzebuje nasz płaszcz.
Po drugie: czy pranie płaszcza jest konieczne
Bardzo często w naszych szafach znajdują się wełniane płaszcze. To specyficzna tkanina, która nie lubi częstego prania. Jeśli więc widzimy, że nasza odzież wierzchnia nie potrzebuje wrzucenia do pralki, pomińmy ten krok i wykonajmy inne: dobrze przewietrzmy ubranie, umieszczając je najpierw na wieszaku, a później na zewnątrz, np. na balkonie.
Po trzecie: zadbaj o szczegóły
Jeśli nasz płaszcz nie wymaga prania, to z pewnością przyda mu się odświeżenie i nie chodzi jedynie o wywieszenie odzieży na zewnątrz. Płaszcz wełniany lub zrobiony z mieszanek materiałów ma tendencję do mechacenia się. Dobrym sposobem, by się ich pozbyć będzie użycie specjalnej maszynki do zmechaceń (golarka do ubrań), która kosztuje niewiele, a jest skuteczna.
Jeśli jednak nie chcemy inwestować w taki przedmiot, możemy sprawdzić domowy sposób na zmechacony płaszcz – użyć zwykłej maszynki do golenia. Róbmy to jednak ostrożnie, by nie uszkodzić sobie płaszcza. Chcąc usunąć zmechacenia, można także skorzystać z pumeksu. Dla dodatkowej ochrony można na niego założyć, np. cienką skarpetkę.
Pamiętaj też, że najlepiej jest usuwać wszystkie "kuleczki" systematycznie. Wówczas ubranie nie będzie się bardzo niszczyło. Warto także skorzystać ze specjalnej rolki do czyszczenia ubrań.
Po czwarte: oczyść płaszcz lub wypierz go rozsądnie, jeśli jest to konieczne
Oczywiście zawsze najbezpieczniejszą opcją jest oddanie płaszcza do wyczyszczenia chemicznego. W dzisiejszych, pandemicznych warunkach może być to utrudnione, właśnie dlatego, jeśli chcesz jedynie odświeżyć swój płaszcz, możesz pomoczyć szmatkę i lekko przykładać ją do płaszcza. Dobrym rozwiązaniem będzie też wyczyszczenie płaszcza mokrą, specjalnie przeznaczoną do tego szczotką.
Jeśli jednak widzimy, że nasz płaszcz ewidentnie kwalifikuje się do prania, zróbmy to rozważnie. Pralki mają specjalne tryby prania delikatnego czy prania wełny. Pamiętajmy wówczas, by temperatura nie była wyższa niż 30-40 stopni, a czas prania nie był zbyt długi. Wyłączenie opcji wirowania z pewnością pozytywnie wpłynie na tę tkaninę.
W przypadku prania wełnianego płaszcza przestrzegamy zasad, które mówią, w jaki sposób prać wełniane tkaniny. Nie zapominajmy więc o tym, by wszystko robić z wyczuciem i delikatnością.
Wełniany płaszcz można także wyprać ręcznie. Nie możemy jednak zapominać o ważnych zasadach, które sprawiają, że ubranie się nie zmniejszy, ani przesadnie nie zmechaci. Woda powinna być letnia. Najpierw wlewamy wodę, a dopiero później wrzucamy płaszcz. Pierzemy go, stosując specjalne środki do prania wełny. Nie wyciskamy go gwałtownie.
Bardzo ważny jest także proces suszenia. Umieszczamy płaszcz na wieszaku, najlepiej drewnianym, a później wystawiamy go na zewnątrz. Zadbajmy o to, by odzież była dobrze ułożona – sprawdźmy, czy nie ma zniekształceń i zagnieceń.
Jeśli płaszcz jest zbyt mokry, możemy podstawić pod niego miskę lub najpierw rozłożyć na ręczniki. Pamiętajmy jednak, że w przypadku tego drugiego rozwiązania, czas leżenia płaszcza na ręcznikach nie powinien być zbyt długi.
Po piąte: przechowuj płaszcz w odpowiednich warunkach i dbaj o niego
Bardzo często po zakończeniu sezonu zimowego, rzucamy płaszcz w kąt szafy i przez kolejne kilka miesięcy już o nim nie myślimy. To błąd. Przed samym włożeniem go do szafy powinniśmy nie tylko odświeżyć płaszcz, ale także samą szafę, dokładnie ją czyszcząc i umieszczając w niej zapachowe odświeżacze.
Poza tym dbajmy o płaszcz także w sezonie. Nie zostawiajmy w kieszeniach zbyt dużej ilości przedmiotów. W ten sposób unikniemy wyciągania się płaszcza. Jeśli mamy taką możliwość nie wkładajmy do rękawów czapek czy szalików.
Starajmy się także wieszać płaszcz na solidnych, drewnianych wieszakach – w ten sposób unikniemy zagnieceń, a odzież wierzchnia zawsze będzie znajdowała się w naturalnej dla siebie pozycji.