
REKLAMA
Naukowcy z amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka im. Eunice Kennedy Shriver (NICHD) postanowili zbadać wzorce mózgowe związane z reakcjami matek na dźwięk płaczu niemowląt.
Może cię zainteresować także: Lekarz mówi, że to kolka, a ty masz wątpliwości? Sprawdź, czy to "purpurowy płacz"
Mamy z krajów zróżnicowanych kulturowo
W tym celu przeanalizowali zachowanie 684 matek z 11 krajów, odległych od siebie geograficznie, ale też bardzo zróżnicowanych kulturowo: Argentyny, Belgii, Brazylii, Kamerunu, Francji, Izraela, Włoch, Japonii, Kenii, Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych.Badanie polegało m.in. na rejestrowaniu przez godzinę interakcji matek i niemowląt, koncentrując się przede wszystkim na wyrażanych uczuciach, odwracaniu uwagi, trosce, rozmowie z maluszkiem.
Naukowców interesował też fakt, jak zareagują mamy, gdy usłyszą płacz swojego dziecka. I co się okazało? Otóż, gdy matki słyszały płacz niemowlęcia wszystkie zachowywały się podobnie, a czas reakcji był zbliżony - przy swoich dzieciach pojawiały się w ciągu 5 sekund.
"Spośród typowych pozytywnych zachowań, te były regularne, szybkie i preferowane: podnieś, trzymaj i rozmawiaj” – wyjaśnił dr Marc Borstein, który kierował badaniami.
Jak reaguje mózg na płacz dziecka?
Naukowcy podkreślają, że mamy na dźwięk płaczu dziecka podnosiły je i rozmawiały z nimi, a te behawioralne reakcje okazały się uniwersalne w wielu kulturach. Ale na tym badania się nie zakończyły.Na skanerze MRI przebadano też mózgi prawie 100 matek z trzech krajów. U wszystkich zaobserwowano spójne wzorce mózgowe, czyli wzmożoną aktywność mózgu w obszarach związanych z ruchem i mową.
Jak zauważył dr Borstein, badania "ujawniły zwiększoną aktywność w zgodnych obszarach mózgu połączoną z intencją poruszania się i mówienia". To potwierdzałoby wcześniejsze już teorie i badania, że matki działają przede wszystkim instynktownie, a nie na podstawie wyuczonych wzorców kulturowych.
Może cię zainteresować także: Jest 7 rodzajów niemowlęcego płaczu i każdy oznacza coś innego. Potrafisz je rozpoznać?
Źródło: zdrowie.wprost.pl