Odkąd rodzice 5-latka poznali trafną diagnozę, minęło wiele miesięcy. Pierwszy raz do lekarza zgłosili się, gdy chłopiec uskarżał się na ból głowy i był bardzo senny. Lekarze uznali, że to grypa i odesłali dziecko do domu z przepisanym paracetamolem. Mama 5-latka podzieliła się tragiczną historią, by ostrzec innych.
Aiden Stead-Homans stoczył 9-miesięczną walkę z rakiem. Przeszedł chemioterapię, jednak leczenie okazało się nieskuteczne.
"Był moim dzielnym małym żołnierzem. Mimo wszystko wciąż był uśmiechnięty i szczęśliwy. Nie było dnia, w którym się nie uśmiechał" - opowiadała w angielskich mediach mama chłopca, Deb.
Jej zdaniem tragedii można było uniknąć, gdyby nie błędna diagnoza lekarzy sprzed kilku miesięcy. Lekarze ogólne zmęczenie i bóle głowy uznali za grypę. Jednak stan dziecka nie poprawiał się.
"Po pewnym czasie znowu poszliśmy do szpitala. Zrobili tomografię i znaleźli guz w jego mózgu (...) Gdy powiedzieli mi, że to śmiertelna choroba, poczułam, jak zawalił się mój świat. Dowiedziałam się, że zostały mu dwa dni życia (...) Kręciło mi się w głowie i musiałam wyjść z pokoju" - opowiada Deb.
Jej misją jest opowiedzieć historię Aidena całemu światu, by żaden inny rodzic nie musiał przechodzić przez taki koszmar. "Może byłoby inaczej, gdyby lekarze wcześniej rozpoznali jego objawy" - dodaje Deb.
Rak mózgu u dziecka: objawy
Naczelnym objawem nowotworu mózgu u dzieci są bóle głowy. Mogą mijać w ciągu dnia, by nasilić się nocą lub rano. Jak podaje portal onkolmed.pl, bóle głowy mogą występować z wymiotami.
Ponadto u dzieci, u których rozwija się guz mózgu obserwuje się ogólne osłabienie, zawroty głowy i problemy z widzeniem, mówieniem i zachowaniem równowagi. Co więcej, o postępującej chorobie może świadczyć brak czucia w różnych częściach ciała oraz utrata kontroli nad kończynami.
Czasami zdarza się, że rak mózgu u dzieci objawia się wyłącznie poprzez zmiany w zachowaniu i kondycji psychicznej, Mogą wystąpić m.in. problemy z pamięcią, zmiany osobowościowe, zmiany w zachowaniu, problemy z koncentracją i logicznym myśleniem.