6 sposobów, by nauczyć dziecko, że nie musi być najlepsze. Kiedyś ci za to podziękuje
Iza Orlicz
29 września 2020, 15:19·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 29 września 2020, 15:19
Chyba każdemu rodzicowi zależy, by jego dziecko odnosiło sukcesy. Świadomie lub mniej świadomie porównujemy je z innymi i zachęcamy do jeszcze bardziej wytrwałej lub cięższej pracy. A gdyby tak odpuścić? I przekonać siebie, a następnie nauczyć dziecko, że nie zawsze musi być najlepsze.
Reklama.
Być może zachęcasz dziecko do odnoszenia sukcesów, być może jest ambitne i samo lubi "być pierwsze”. Prawda jest jednak taka, że większość dzieci nie wyróżnia się na tle swoich rówieśników i nie odczuwa zwykle z tego powodu dyskomforu, dopóki my sami im tego nie uświadomimy.
Jak więc zrozumieć, a następnie nauczyć dziecko, że nie zawsze (a nawet w ogóle) nie musi być najlepsze?
1. Sukces niejedno ma imię – poszerz swoje wyobrażenia o nim. Psycholożka Eileen Kennedy-Moore uważa, że wizja osiągnięć naszego dziecka często wynika z niepokoju.
"Chcemy mieć gwarancję, że nasze dzieci poradzą sobie w życiu, więc przyglądamy się wymiernym wynikom, takim jak oceny czy zdobycie innej nagrody. Warto jednak zdać sobie sprawę, że nie ma żadnych gwarancji” – mówi Kennedy-Moore.
Badania pokazują, że to umiejętności społeczne i emocjonalne, w tym współpraca i empatia, są tym, co naprawdę napędza sukces zawodowy.
2. Zobacz swoje dziecko. Może zabrzmi to banalnie, ale każde dziecko jest wyjątkowe i nie ma sensu porównywać go do rodzeństwa, rówieśników lub siebie samego z dzieciństwa.
Psycholożka Wendy Mogel proponuje, by podejść do dziecka i jego zainteresowań z otwartością, ciekawością, bez osądu. Jego osiągnięcia lub ich brak, zawsze będą miały mniejsze znaczenie niż to, kim jest. Rodzicom często trudno zrozumieć, że ich dziecko jest dokładnie takie, jakie powinno być.
3. Znajdź idealny sposób na zmotywowanie swojego dziecka. Twoje dziecko nie lubi uczyć się jakiś określonych przedmiotów? Krzykiem czy nerwami niewiele osiągniesz.
Znajdź najlepszy sposób, by je zmotywować, naucz, że rzeczy, których nie lubi są tylko środkiem, "małym krokiem” do osiągnięcia celu. Na przykład, jeśli twoje dziecko marzy, by być w przyszłości szefem kuchni, musi zrozumieć podstawy matematyki i nauk ścisłych
4. Nie naciskaj na doskonałość. Rodzice często mówią dzieciom: "Daj z siebie wszystko!”, a to tylko rodzi niepotrzebną presję. Kolejne badania pokazują związek perfekcjonizmu u dzieci z problemami, takimi jak lęk, depresja i zaburzenia odżywiania. Lepszym podejściem jest zachęcenie dziecka do podjęcia rozsądnego wysiłku na miarę jego możliwości.
5. Doceń swoje dziecko. Chcesz, aby twoje dziecko myślało o sobie dobrze, miało wysoką samoocenę i wiarę w siebie? Nie mierz jego wartości tylko namacalnymi osiągnięciami.
W czym twoje dziecko jest dobre lub czym się fascynuje? Jakie są jego najlepsze cechy charakteru? Dostrzegaj na co dzień jego odwagę, humor, wdzięczność, ciekawość, wytrwałość, czy życzliwość. Doceń u dziecka cechy, których będzie potrzebować, aby poruszać się w naszym szybko zmieniającym się świecie, np.: inteligencję emocjonalną, zdolność adaptacji, podejmowanie ryzyka, empatię, chęć współpracy z innymi.
6. Zwróć uwagę na relacje. Naszym najważniejszym zadaniem jako rodziców jest nauczenie naszego dziecka, jak komunikować się i dogadywać się z innymi ludźmi, jak być zadowolonym z siebie, jak odnajdywać radość na co dzień.
"Pomaganie dzieciom w nauce tych podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych to nasz najlepszy sposób na wychowanie dzieci, które będą odnosiły sukcesy ” – mówi dr mówi dr Kennedy-Moore.