Nie ma w pełni współmiernego testu na mierzenie inteligencji. Mimo tego uwielbiamy ją sprawdzać, wykonywać quizy, mierzyć IQ na różnorakich internetowych testach. Nie mamy pewności, jaki jest nasz poziom inteligencji, ale ważne jest to, by zachować go na wysokim poziomie jak najdłużej, najlepiej podnieść, ale na pewno nie obniżyć. A to niestety możliwe! Będziesz zaskoczony, ile czynników codziennych może mieć wpływ na iloraz inteligencji.
Jeśli do zdrowego odżywiania nie przekonuje was ryzyko zdobycia dodatkowych kilogramów lub choroba, to może przekona was groźba utraty kilku punktów IQ. Od tego, jak się odżywiamy, zależy funkcjonowanie całego naszego organizmu — nie jest żadną tajemnicą, że istnieją produkty usprawniające pracę naszego mózgu.
Głównie orzechy, ryby i skorupiaki, bogate w kwasy omega 3. Tym samym istnieją produkty, które mają negatywny wpływ na pracę szarych komórek. Produkty bogate w cukier i wysoko przetworzone mogą powodować osłabienie, problemy z koncentracją, zaburzenia pamięci, co może mieć wpływ na inteligencję. Przed kolejnym batonikiem lub hamburgerem nie myśl o swoich boczkach. Pomyśl o zwojach mózgowych.
2.Wielozadaniowość
Wydaje nam się, że osoby, które potrafią wykonywać kilka czynności naraz, na pewno mają wysoki poziom inteligencji. Nie jest to jednak potwierdzone, co więcej mózg nie jest stworzony do wielozadaniowości, powinniśmy skupiać się na jednej rzeczy jednocześnie.
W Massachusetts Institute of Technology przeprowadzono badanie na temat wielozadaniowości, kierowane przez neurologa Earla Millera. Badania skupiały się na efektach pracy z podzieloną uwagą. Wykazano, że mózg nie jest przeznaczony do wielozadaniowości.
Często staramy się stworzyć iluzję, że robimy kilka rzeczy naraz, ale w rzeczywistości obniżamy naszą wydajność. Na dłuższą metę tego rodzaju przeciążanie mózgu może skutkować obniżeniem poziomu inteligencji.
3. Stres
Stres jest naszym największym wrogiem i niestety nie oszczędza nawet naszej inteligencji. Nic tak nie zepsuje egzaminu, na który uczyłaś się miesiącami, jak stres, który powoduje totalną pustkę w twojej głowie. Przewlekły stres może prowadzić do zmniejszenia ilości powiązań między neuronami w mózgu i osłabić szybkość naszych reakcji. Długotrwały stres może także przyczynić się do rozwoju choroby Alzheimera.
4. Bierne palenie
O wadach palenia papierosów można by mówić bez końca. Oprócz ryzyka raka płuc i masy powikłań związki zawarte w papierosach mają negatywny wpływ na pracę naszego mózgu.
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Michigan udowodniły, że wśród dzieci narażonych na wdychanie dymu wzrasta ryzyko mniejszych osiągnięć szkolnych i niższego poziomu inteligencji.
Naukowcy izraelscy skupieni wokół profesora Marka Weisera z Tel Aviv University oraz Sheba Medical Center przy szpitalu Tel Hashomer Hospital przeprowadzili doświadczenie, w którym okazało się, że różnica pomiędzy IQ palących i niepalących osób wynosi aż 7 punktów.
Powinniśmy więc rzucić papierosy, nie tylko dla dobra naszych płuc, ale także dla sprawności mózgu. I trzymać się z dala od nałogowych palaczy, przynajmniej wtedy, gdy akurat puszczają dymka.
5. Oglądanie telewizji
Oglądanie telewizji jest tanią i łatwą rozrywką, która często nie wymaga zbyt intensywnej pracy mózgu. Oczywiście zależy to od rodzaju treści, jakich sobie dostarczasz. Jednak kilkugodzinne leżenie przed telewizorem i dostarczanie swojemu mózgowi masy bodźców sprawia, że stajemy się bierni, a nasz mózg "zasypia".
O wiele lepszym cardio dla naszego mózgu będzie dobra książka lub gra edukacyjna, a prawdziwym trening siłowy zapewnią mu warcaby lub szachy.