Według kalendarza roku szkolnego 2020/2021, poza weekendami, uczniowie mają w kalendarzu kilkadziesiąt dni wolnych od zajęć lekcyjnych. Wrzesień powinien przebiegać bez żadnych przerw, niemniej z powodu stanu epidemii poszczególne szkoły mogą przejść na nauczanie zdalne. Jednak pierwsza okazja do lżejszych zajęć pojawia się już w październiku.
W Dzień Nauczyciela czy też Dzień Edukacji Narodowej 14 października po ponad miesiącu nauki uczniowie mogą złapać trochę oddechu. Choć nie jest to dzień wolny od szkoły ani pracy, to w wielu placówkach nie odbywają się normalne lekcje. Często organizowane są apele, warsztaty, przedstawienia, konkursy i inne wydarzenia.
W kalendarzu roku szkolnego 2020/2021 od szkoły wolne jest również na Wszystkich Świętych. Jednak w 2020 roku 1 listopada wypada w niedzielę. Niemniej do szkoły uczniowie nie pójdą też 11 listopada w Święto Niepodległości, które wypada w środę. Luźniejsze zajęcia mogą odbywać się również w szkolne Mikołajki, które mogą być zorganizowane 4 grudnia lub 7 grudnia, gdyż 6 to niedziela.
Święta Bożego Narodzenia i wolne od szkoły 2020/2021
Zimowa przerwa świąteczna 2020/2021 przewidziana jest od 23 grudnia (środa) do 31 grudnia (czwartek). Nowy Rok wypada w piątek i jest dniem wolnym od pracy i szkoły. W takim wypadku w okresie bożonarodzeniowym czeka uczniów aż 12 dni wolnych.
Kiedy ferie zimowe 2021?
Po Bożym Narodzeniu i Sylwestrze na kolejne wolne od szkoły nie trzeba długo czekać - 6 stycznia Święto Trzech Króli. Następnie od 18 stycznia pierwsze województwa zaczynają ferie zimowe 2020/2021.
Wiosenna przerwa wielkanocna w szkole w 2021 roku potrwa od 1 do 6 kwietnia. Kolejne dni wolne czekają na uczniów w maju. W tym roku majówka wypada dość niefortunnie, bo Święto Pracy 1 maja to sobota. Jednak wolny będzie poniedziałek 3 maja. Z kolei w czerwcu można zaplanować sobie dłuższy weekend, gdyż Boże Ciało 3 czerwca wypada w czwartek.
Kiedy wakacje 2021?
W kalendarzu szkolnym 2020/2021 zakończenie roku szkolnego przewidziano na 25 czerwca — jeden dzień wcześniej niż w ubiegłym roku. W sumie uczniowie będą mieli co najmniej 25 dni wolnego.
W szkołach podstawowych dyrektor może wprowadzić 6 dodatkowych dni wolnych, a w liceach i technikach do 10 dni dni wolnych od zajęć. Często wykorzystywane są one w terminach egzaminów ósmoklasistów czy maturalnych dla młodszych klas.