GIS zmienił wytyczne dla żłobków i przedszkoli. To odpowiedź na zgłoszenia samorządów?
Iza Orlicz
26 sierpnia 2020, 15:39·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 26 sierpnia 2020, 15:39
Główny Inspektorat Sanitarny po raz kolejny zaktualizował wytyczne przeciwepidemiczne dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach oraz żłobków. Co powinni wiedzieć rodzice?
Reklama.
Grupa dzieci wraz z opiekunem powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali, przy czym zaleca się, by byli do niej przyporządkowani, w miarę możliwości organizacyjnych, ci sami opiekunowie.
Określona powierzchnia
W nowej aktualizacji brak zapisu, że w grupie powinno przebywać maksymalnie 25 dzieci. To najprawdopodobniej odpowiedź na zgłoszenia samorządów i dyrektorów placówek, którzy zwracali uwagę, że przez to ograniczenie od września może zabraknąć miejsca dla części dzieci w przedszkolach.
Określono natomiast powierzchnię, jaka powinna przypadać na poszczególną grupę lub dziecko. I tak: powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt od 3 do 5 dzieci, powinna wynosić co najmniej 15 m2, w przypadku liczby dzieci większej niż pięcioro, powierzchnia ta ulega zwiększeniu na każde kolejne dziecko o co najmniej 2 m2. Z kolei powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 m2.
Bez pluszaków
W sali, w której przebywa grupa należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki). Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.) należy je dokładnie myć, czyścić lub dezynfekować.
Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do placówki i z placówki niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach opiekunowie powinni zapewnić, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast rodzice/opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie/pranie/dezynfekcję zabawki.
Jak często wietrzyć salę? Co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć. W zaleceniach znalazł się też zapis, że w miarę możliwości należy zapewnić taką organizację pracy, która uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci (np. różne godziny przyjmowania grup do placówki, różne godziny zabawy na dworze).
Dezynfekcja rąk
W nowych wytycznych zmniejszono też dystans, jaki powinni zachować rodzice i opiekunowie przyprowadzający i odbierający dzieci z placówki wobec pracowników przedszkola lub żłobka oraz innych dzieci i ich rodziców — z 2 do minimum 1,5 m. GIS przypomina, że do przedszkola i żłobka może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych.
Przed wejściem do budynku powinna być możliwość zdezynfekowania rąk przez osoby dorosłe.