Dziecko boi się ciemności? Zamiast mówić, że duchy nie istnieją, powiedz te 7 zdań
Iza Orlicz
15 listopada 2020, 10:52·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 15 listopada 2020, 10:52
Wiele dzieci odczuwa strach przed ciemnością, ale często jedynym rodzicielskim pocieszeniem, jakie przychodzi nam do głowy to zdanie typu: "Nie ma się czego bać”. Niestety to często nie wystarcza, by pomóc dziecku pokonać lęk przed ciemnością. Co więc możesz zrobić, by uspokoić swoje dziecko?
Reklama.
Dzieci nie przeraża sama ciemność, ale to, co może czaić się w ciemności. Mózg małego dziecka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, dlatego granica między fantazją a rzeczywistością jest niewyraźna.
Jeśli powiesz dziecku, że pod jego łóżkiem nie ma żadnych potworów, to możesz być pewna, że nie do końca ci uwierzy. Jak rozmawiać z dzieckiem, które boi się ciemności? Oto kilka naprawdę pomocnych zwrotów:
1. "Jak mogę ci pomóc?”
Wysłuchaj obaw swojego dziecka. Może najbardziej boi się, gdy są zamknięte drzwi do jego pokoju? Może strach potęgują zasłonięte żaluzje? Zadaj mu pytanie: "Co pomogłoby ci przezwyciężyć strach?” i wymyślcie razem rozwiązania, które ułatwią mu oswojenie ciemności.
2. "Obiecuję, że będę cię chronić”
Poczucie bezpieczeństwa to ważna broń, gdy chcesz pomóc dziecku pokonać strach przed ciemnością. Zapewniaj je, tak często, jak tego potrzebuje, że będziesz je chronić i nic mu nie grozi. Dla ciebie to oczywiste, że zrobisz wszystko, by twoje dziecko czuło się bezpiecznie, ale czasem ono chce to również usłyszeć.
3. Jesteś odważny/a
Wspieraj dziecko nie tylko pozytywnymi zdaniami, które mają dodać mu otuchy, ale przypominaj mu sytuacje, gdy przezwyciężył strach lub pokonał własne słabości. Dzięki temu budujesz w nim pewność siebie i wiarę, że w podobnej sytuacji na pewno znów sobie da radę.
4. "Oddychamy razem”
Strach ma fizyczny wpływ na organizm. Tętno wzrasta, oddech staje się płytszy. Naucz dziecko prostej techniki: niech weźmie długi głęboki wdech, jakby chciało powąchać kwiaty i powolny wydech jakby miało zdmuchnąć świece. Dzięki temu jego układ nerwowy szybciej się uspokoi. Na pewno też wyciszy się, gdy je przytulisz.
5. "Zbadajmy to razem"
Może twoje dziecko potrzebuje dowodów, że rzeczywiście nie ma się czego bać. Jeśli uważa, że w szafie kryje się potwór lub coś "mieszka” pod łóżkiem – zajrzyjcie tam razem. Zamiast bagatelizować obawy dziecka, pomóż mu zebrać dowody, że w rzeczywistości wszystko jest w porządku, a jego pokój jest bezpiecznym miejscem.
6. "Masz rację, ciemność jest trochę przerażająca”
Nawet jeśli dziecięce lęki wydają ci śmieszne, to dla dziecka są bardzo realne. Spróbuj spojrzeć na nie jego oczami, okaż swoje wsparcie i empatię. Może w dzieciństwie też bałaś się ciemności i znalazłaś/eś sposób, by przezwyciężyć ten lęk?
7. "Co będziemy robić jutro?”
Dzieci żyją "tu i teraz”, dlatego tak bardzo odczuwają i chłoną wszystko, co dzieje się dookoła. Czasem dobrym sposobem jest odwrócenie ich uwagi od lęku – poczytajcie książkę, porozmawiajcie o tym, co miłego wydarzyło się w ciągu dnia lub co przyjemnego będziecie robić jutro.