Ile pokarmu potrzebuje niemowlę karmione piersią?
Ile pokarmu potrzebuje niemowlę karmione piersią? fot. Unsplash
Reklama.
Mamy karmiące piersią zwykle przykładają dziecko "na żądanie”, wierząc w instynkt maluszka, który przecież potrafi komunikować swoje potrzeby. Jak jednak rozpoznać, że dziecko rzeczywiście "woła jeść", a nie chce się po prostu poprzytulać?
Odpowiedź jest prosta – obserwuj swoje dziecko, a będziesz wiedziała, czy jest najedzone. Na co zwrócić uwagę?

1. Ile razy dziennie dziecko siusia?

W 2.-3. miesiącu życia powinnaś zmieniać mu mokre, naprawdę "pełne" pieluszki przynajmniej 6-8 razy na dobę. Jeśli oddaje tyle moczu, to znaczy, że przyjmuje odpowiednią ilość jedzenia w ciągu dnia.

2. Ile razy dziennie dziecko wypróżnia się?

Zakłada się, że począwszy od 1. tygodnia życia dziecka do ok. 6 tyg. powinno ono robić ok. 3-4 kup dziennie. W późniejszym okresie dziecko może się wypróżniać raz dziennie lub raz na kilka dni, ale gdy kupa pojawia się rzadziej niż raz w tygodniu, warto przekonsultować się z pediatrą.

3. Jak dziecko zachowuje się podczas karmienia?

Czy ssie z zaangażowaniem przynajmniej 10-15 min? Czy słyszysz jak przełyka pokarm? A może masz wrażenie, że je trochę, a potem np. przysypia?
Ważne też jest, ile razy na dobę przystawiasz dziecko do piersi. Jeśli robisz to "na żądanie”, to pewnie okaże się, że karmisz ok. 8-10 razy w ciągu doby. Gdy zbliża się pora karmienia, maluszek komunikuje to (m.in. staje się niespokojny lub marudny, "szuka” piersi, wkłada palce lub kocyk do buzi, cmoka lub ssie jakby jadł).

4. Jak zachowuje się po karmieniu?

To ważna wskazówka. Wielu lekarzy podkreśla, że gdy dziecko jest najedzone, to pomiędzy karmieniami zachowuje się spokojnie, a zarazem aktywnie. Sprawia wrażenie zadowolonego, chętnie się bawi, nie wykazuje oznak niepokoju czy rozdrażnienia.

5. Czy dziecko przybiera na wadze?

To najprostszy sposób, by sprawdzić, czy dziecko się najada. Jeśli stopniowo przybiera na wadze, to znaczy, że dostarczasz jego organizmowi odpowiednią ilość jedzenia.
Trzeba tylko pamiętać, że w pierwszych dniach życia maluszek może stracić 7-10 proc. masy urodzeniowej (po dwóch tygodniach powinien osiągnąć ją z powrotem). To normalne i nie powinno budzić niepokoju karmiącej mamy.
Jeśli natomiast w późniejszym okresie dziecko słabo przybiera na wadze, trzeba się skonsultować z lekarzem. Być może skieruje cię do poradni laktacyjnej, bo niewykluczone, że popełniasz jakiś błąd podczas przystawiania dziecka do piersi i nie może się ono do końca najeść.