
REKLAMA
Relaks na kanapie z książką w ręku, delektowanie się pysznym posiłkiem, praca w przydomowym ogródku – cieszenie się krótkotrwałymi przyjemnymi zajęciami, które nie prowadzą do długoterminowych celów, przyczynia się do szczęśliwszego życia. Tak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Zurychu i Uniwersytecie Radboud w Holandii.
Myśli zakłócają relaks
Katharina Bernecker i Daniela Becker opracowały kwestionariusz, który posłużył do pomiaru zdolności respondentów do hedonizmu. Miał on m.in. na celu określić zdolność ankietowanych do skupienia się na swoich potrzebach oraz oddawania się i cieszenia się z krótkotrwałych przyjemności.Okazało się, że niektórzy badani rozpraszali się natrętnymi myślami w chwilach relaksu lub przyjemności, myśląc o czynnościach lub zadaniach, które powinni wykonywać.
"Na przykład leżąc na kanapie, możesz myśleć o sporcie, którego nie uprawiasz. Te myśli o sprzecznych, długoterminowych celach zakłócają obecną potrzebę relaksu” - mówi Becker, współpomysłodawczyni badania z Uniwersytetu Radboud w Holandii.
Z kolei u osób, które potrafią sprawiać sobie przyjemności i w pełni cieszyć się nimi, odnotowano większe poczucie dobrostanu, są też one mniej narażone m.in. na depresję i lęk.
Hedonizm wraca do łask
Jak wyjaśniają naukowcy, wszyscy od czasu do czasu stawiamy sobie długofalowe cele, np. systematyczne uprawienie aktywności fizycznej, rezygnacja ze słodyczy czy nauka języka obcego.Do tej pory przeważał pogląd, że samokontrola, która pomaga nam przedkładać długoterminowe cele nad chwilową przyjemność zwykle prowadzi to do szczęśliwszego i bardziej udanego życia.
"Czas jednak na przemyślenie tej kwestii. Oczywiście samokontrola jest ważna, ale badania nad samoregulacją powinny zwracać taką samą uwagę na hedonizm, czyli krótkotrwałą przyjemność” - mówi Katharina Bernecker, badaczka na Uniwersytecie w Zurychu.
Badania potwierdziły bowiem, że zdolność ludzi do doświadczania przyjemności przyczynia się do szczęśliwego i satysfakcjonującego życia co najmniej w takim samym stopniu jak skuteczna samokontrola. Naukowcy są zdania, że dążenie do hedonistycznych i długoterminowych celów nie musi być ze sobą sprzeczne.
"Nasze badania pokazują, że obie te rzeczy są ważne i mogą się wzajemnie uzupełniać w osiąganiu dobrego samopoczucia i zdrowia. Ważne jest, aby znaleźć właściwą równowagę w życiu codziennym” – uważa Bernecker.
Niczym niezakłócony relaks
"Zawsze uważano, że hedonizm, w przeciwieństwie do samokontroli, jest łatwiejszą opcją. Ale tak naprawdę cieszenie się z hedonistycznych przyjemności nie jest dla wszystkich takie proste ze względu na te rozpraszające myśli, które utrudniają odpoczynek” - dodaje Bernecker.Co więc możesz zrobić w takiej sytuacji? Potrzeba więcej badań w tym zakresie, ale naukowcy podejrzewają, że świadome planowanie i ustalanie okresów przyjemności może pomóc w wyraźniejszym oddzieleniu ich od innych czynności, umożliwiając niezakłócony niczym relaks.
Może cię zainteresować także: Znacie "prawo mocy słowa"? 9 zasad, które sprawią, że nasze życie stanie się piękniejsze
Źródło: eurekalert.org