Nie wychowuj "córeczki tatusia". Rola ojca w życiu kobiety decyduje o jednej ważnej kwestii
Iza Orlicz
23 czerwca 2020, 15:14·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 23 czerwca 2020, 15:14
Od relacji z ojcem często zależy to, jakiego partnera szukamy – czy podobnego do taty, czy przeciwnie. To właśnie tata wprowadza córkę w męski świat, a jednym z jego najważniejszych zadań jest nauczenie jej umiejętności budowania zdrowych relacji z ludźmi, zwłaszcza z innymi mężczyznami.
Reklama.
Więź pomiędzy matką a dzieckiem tworzy się naturalnie, tata zwykle potrzebuje chwili, by oswoić się z nową rolą. Współcześni mężczyźni nie mają jednak problemu z angażowaniem się w życie swoich dzieci i świetnie odnajdują się w ojcostwie.
Jak tata wpływa na życie swojej córki? W jaki sposób relacje z ojcem w dzieciństwie wpływają na dorosłe życie kobiety?
– Ojciec i córka budują swoją więź od początku. On rozczulając się nad każdym gestem, ona przyzwyczajając się do jego widoku i obecności. Mogą tworzyć relację o wyjątkowo silnej więzi.
Dla córki ojciec jest tym, który uczy, jak bezpiecznie być blisko mężczyzny, buduje jej poczucie własnej wartości i samoocenę. Jego rolą jest pokazanie obrazu życia rodzinnego, opierającego się na szacunku i miłości rodziców – mówi Paulina Mikołajczyk, psycholog z Centrum Medycznego Damiana.
Pokazujesz jej świat
Ojciec wprowadza córkę w męski świat, a jednym z jego zadań jest nauczenie jej umiejętności budowania zdrowych relacji z ludźmi, zwłaszcza z innymi mężczyznami. Ale córka obserwuje też relację taty z mamą i na tej podstawie tworzy swój pierwszy obraz życia rodzinnego.
– Relacja ojca z matką może stanowić punkt odniesienia dla jej własnych związków w przyszłości. To ojciec pokazuje córce jak należy traktować kobietę i tworzy wizję przyszłego związku.
Niezależnie od tego, czy rodzice wspólnie wychowują dziecko, czy nie, warto, aby okazywany był wzajemny szacunek i życzliwość, ponieważ w przyszłości będzie to budowało obraz córki, jako kobiety wartościowej i zasługującej na dobre traktowanie – dodaje Paulina Mikołajczyk.
Nie krytykuj, okazuj uczucia
Jaki styl wychowywania córki przez ojca jest najlepszy? Według psychologów, tata, który jest na każde "zawołanie” córki, spełnia wszystkie zachcianki, usuwa przeszkody, traktuje jak księżniczkę – daje jej nieświadomy przekaz, że wszyscy mężczyźni są ulegli, słabi i pokorni.
W przyszłości taka kobieta, sama wchodząc w związki, samoistnie przyjmie postawę dominującą i wymagać będzie od mężczyzn bezwarunkowego podporządkowania i traktowania jej z przywilejami.
– Z drugiej strony ojciec, który ogranicza się tylko do dopilnowania i wykarmienia dziecka, jest chłodny uczuciowo, a jakakolwiek czułość go zawstydza, będzie w relacji z córką utrzymywał dystans. Dziewczynka, która potrzebuje bliskości, miłości oraz akceptacji ojca, a jej nie otrzyma, będzie już jako kobieta szukała tych uczuć, angażując się w związki z mężczyznami, którzy wykazali nią choćby najmniejsze zainteresowania. Jej poczucie własnej wartości będzie niskie, a dominującą myślą, że na miłość musi zasłużyć – mówi Paulina Mikołajczyk.
Kwadrans pełen uwagi
Nie sprawdza się też styl wychowywania, gdy tata ciągle krytykuje czy wysoko stawia poprzeczkę, bo spowoduje to, że w przyszłości będą pojawiać się myśli i przekonania, że czegoś nie potrafi, że jej się nie uda, że na pewno nie jest wystarczająco dobra.
Jak więc wychowywać, by córka wyrosła na pewną siebie, samodzielną kobietę, świadomą nie tylko swojej urody, ale ogólnej wartości, bez potrzeby ciągłego jej udowadniania?
- Tata powinien wspierać jej samoocenę, okazując miłość, szacunek i zrozumienie oraz być obecnym zawsze wtedy, kiedy go potrzebuje. Nie ze wszystkimi wyborami dziecka musi się zgadzać, ale ważne jest, żeby pamiętał, że każdy z nas jest inny i ma prawo do własnej przestrzeni.
Należy też pamiętać, że ważna jest nie ilość, ale jakość spędzanego z dzieckiem czasu. Kwadrans pełen uwagi, spędzony w relacji jeden do jednego, będzie miał lepszy efekt, niż wspólne pół dnia, polegające jedynie na obecności "obok” siebie – dodaje psycholożka.