Czy pandemia koronawirusa zwiększa lęk u kobiet w ciąży? Twoja odpowiedź pomoże naukowcom
Redakcja MamaDu
19 maja 2020, 14:23·1 minuta czytania
Publikacja artykułu: 19 maja 2020, 14:23
Jaka jest kondycja psychiczna kobiet w ciąży w czasie pandemii koronawirusa? Czy wzrósł poziom ich lęku? Czy zwiększyło się ryzyko depresji okołoporodowej? Odpowiedzi na te pytania chce znaleźć międzynarodowy zespół naukowców.
Reklama.
Pandemia koronawirusa wpłynęła na wiele aspektów życia codziennego, potęgując strach, niepokój i niepewność co do przyszłości. Wiele osób zadaje sobie pytania: jak długo to wszystko potrwa, jak wpłynie to na moje życie w dłuższej perspektywie, czy będę mieć pracę, czy członkowie mojej rodziny nie zachorują?
Dodatkowo izolacja i dystans społeczny są ważnymi czynnikami mogącymi negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne, a grupą szczególnie narażoną mogą być kobiety w ciąży.
Wzrasta ryzyko lęku
Okazuje się, że z jednej strony lęk i depresja u kobiet spodziewających się dziecka jest często niezauważalnym tematem na forum publicznym, a z drugiej ma ogromny wpływ na kobiety w ciąży, ich rodziny, a także w dużej mierze dzieci, które przychodzą na świat w czasie pandemii.
Dlatego właśnie ruszył projekt "Czynniki ryzyka lęku i depresji kobiet w ciąży w trakcie pandemii Covid-19", który obejmuje przekrojowe badanie ankietowe. Są one anonimowe, nadzoruje je dr n. med. Anna Kajdy z Zakładu Zdrowia Prokreacyjnego CMKP.
– Prowadzimy badania ankietowe w 14 językach, współpracujemy z badaczami z 17 krajów. Narzędzie jest aktualnie tłumaczone na kolejne języki. Dzięki temu badaniu pragniemy lepiej zrozumieć lęki i obawy kobiet w ciąży, dotyczące codziennego życia podczas epidemii Covid-19 i zaplanować skuteczne sposoby pomocy – wyjaśnia dr Dorota Sys, asystent naukowo-dydaktyczny w Zakładzie Zdrowia Prokreacyjnego.
Jeśli więc jesteś obecnie w ciąży i chcesz pomóc naukowcom w ich badaniach, możesz wypełnić anonimowo ankietę na stronie pregmind.org.