
REKLAMA
1. Cecylia
Mało kto zna postać Cecylii Plater-Zyberkówny. A szkoda, bo mogłaby okazać się inspiracją dla wielu ludzi. Cecylia była działaczką społeczną, wychowawczynią dzieci i młodzieży oraz publicystką. Założyła szkołę żeńską, która, z drobnymi zmianami, działa po dziś dzień. Aktywnie angażowała się w kształcenie najmłodszych.W swoich pismach przedstawiała zrównoważone, ale mogłoby się wydawać, że czasami nadzwyczaj śmiałe – jak na XIX wiek – tezy dotyczące ważnej roli kobiet w społeczeństwie. Była współtwórczynią Katolickiego Związku Kobiet Polskich. Ówcześni konserwatyści uznawali jej myśl i działania za zbyt postępowe.
2. Elżbieta
Z pewnością każda z nas słyszała kiedyś o klasyce romansu, jaką jest "Duma i uprzedzenie" – czy to przez film z Keirą Knightley w roli głównej, czy dzięki serialowi z Colinem Firthem jako Panem Darcym. Niektórzy z nas być może sięgnęli również po powieść Austen. Warto do niej zajrzeć, a później zdecydować się, by nasza córka otrzymała imię po jednej z najbardziej znanych bohaterek z historii literatury.Elżbieta – w przeciwieństwie do innych kobiet w jej wieku – nie myślała jedynie o tym, by bogato wyjść za mąż. Odznaczała się niebanalnym poczuciem humoru, potrafiła w inteligentny sposób skwitować komentarze na temat jej wyglądu. Była oczytana i ciekawa świata. Propozycja małżeństwa z majętnym mężczyzną, nie była czymś, co zadowoliłoby bohaterkę.
Potrafiła w uprzejmy, choć stanowczy sposób odmówić małżeństwa z człowiekiem, z którym nie zamierzała się wiązać. Elżbieta wiedziała, czego chce, a w swoich osądach była konkretna i nie szczędziła innym kąśliwych uwag.
3. Stefania
Każdy z nas na pewno słyszał o pedagogu, jakim był Janusz Korczak. Mało kto jednak słyszał o tym, że w sierpniu 1942 w Treblince razem z Korczakiem i jego dziećmi zginęła Stefania Wilczyńska – współpracowniczka pedagoga i pisarza. Za życia Pani Stefa była dobrym duchem całego Domu Sierot – wymagająca, konkretna, ale całkowicie oddana sprawie, dbała o dobro dzieci.Niektórzy nie rozumieli, dlaczego zdecydowała się na tak ciężką i wymagającą pracę, ona jednak czuła się matką i opiekunką opuszczonych dzieci. Stefania jest dzisiaj zapomniana i wspominana zawsze przez pryzmat Korczaka, chociaż była bohaterką, która została ze swoimi dziećmi do końca.
4. Zofia
Zofia Stryjeńska nie była postacią jednoznaczną. W życiu tej malarki, "księżniczki sztuki polskiej" – jak była nazywana, nie brakowało trudnych momentów, zagubienia czy nieudanych związków. Szczególny jest jednak jeden fakt z jej biografii, a mianowicie epizod studencki.W 1911 roku Stryjeńska rozpoczęła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Formalnie kobiety w tym okresie nie miały możliwości studiowania. Właśnie dlatego Zofia, śladem na wpół mitycznej Nawojki, przebrana za mężczyznę, uczęszczała na zajęcia jako swój brat – Tadeusz Lubański. Innym faktem biograficznym, który może zaciekawić, jest to, że Zofia przez jakiś czas była zmuszona do utrzymywania całego domu – razem z dziećmi i drugim mężem. Stryjeńska przez całe życie – lepiej lub gorzej – utrzymywała się z malarstwa.
5. Eliza
Nikomu nie trzeba przedstawiać pisarki, jaką jest Eliza Orzeszkowa. Wypowiada się ją jednym tchem razem z Prusem i Sienkiewiczem. Jej życiorys jest jednak zaskakujący i godny uwagi. Oprócz jej niewątpliwego talentu literackiego, w życiorysie tej pozytywistycznej pisarki, można znaleźć elementy, które zasługują na uwagę.Czynnie realizowała postulaty swojej epoki. Walczyła o emancypację kobiet i asymilację Żydów. Od najmłodszych lat można było zauważyć u niej zainteresowanie lekturami i talent literacki. Angażowała się także w rozwój życia na wsi – stworzyła szkółkę wiejską. W swoich wciąż czytanych powieściach poruszała ważne społecznie problemy.
6. Michalina
"Sztuka kochania" Michaliny Wisłockiej jest jednym z najpopularniejszych poradników seksuologicznych – szybko stała się bestsellerem. W dzisiejszych czasach, dzięki wznowieniu, również cieszy się dużą popularnością. Często mówi się o Wisłockiej jako o kobiecie, która zrewolucjonizowała podejście do seksu.Zaczęła mówić o rzeczach, uchodzących w jej czasach za tabu. Z wykształcenia była ginekolożką, a także współzałożycielką Towarzystwa Świadomego Macierzyństwa. Zajmowała się leczeniem niepłodności oraz antykoncepcją.
7. Edyta
Ostatnią niezwykle inspirującą kobietą, po której twoja córka może otrzymać imię, jest Edyta Stein. Urodzona w tradycyjnej, żydowskiej rodzinie jako najmłodsze, jedenaste dziecko Steinów. Od małego wykazywała nadzwyczajne umiejętności w zakresie nauki. Jako młoda dziewczyna studiowała we Wrocławiu, a później w Getyndze.Przez pewien czas była jedyną studentką. W swoich wspomnieniach pisze: "Ponieważ byłam jedyną słuchaczką, profesor powiedział raz w czasie wykładu, uśmiechając się: Gdy mówię, Moi Panowie, mam, oczywiście na myśli i tamtą Panią!”.
Interesowała się filozofią, a w sposób szczególny fenomenologią. Przez wiele lat uznawała siebie za ateistkę, później oficjalnie zmieniła wyznanie (ku utrapieniu matki, która była wierzącą Żydówką) na katolicyzm. Przyjęła chrzest i wstąpiła do zakonu. Przez żydowskie pochodzenie została zagazowana w 1942 roku w Brzezince.
Jeśli któraś z tych kobiet cię zainspirowała, warto poczytać o niej więcej i zastanowić się, czy jej imię, będzie odpowiednie dla twojej córki. Wymienione przeze mnie kobiety, to zaledwie kropla w morzu. Kobiet niezależnych, inspirujących, mądrych, dążących do swoich celów jest dużo więcej.
Warto poszperać w kartach historii, literatury czy sztuki i odkryć często zapomniane, pozostające w cieniu mężczyzn postacie kobiece, które nie tylko "obdarują" nasze córki imieniem, ale także zainspirują do pokazania prawdziwej siły kobiecości we współczesnym świecie.
Źródła: Portal twojahistoria.pl oraz książka "Edyta Stein. Filozof i karmelitanka"
Może cię zainteresować także: 10 imion, które w 2020 pobiją rekordy popularności. Gusta się zmieniają...