Oto 7 rzeczy, których możemy nauczyć się od naszych dzieci w czasie samoizolacji
Iza Orlicz
31 marca 2020, 13:18·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 31 marca 2020, 13:18
W dobie epidemii koronawirusa większość rodzin znalazło się w szczególnej sytuacji – zaczęliśmy spędzać ze sobą zdecydowanie więcej czasu. I choć czasem jest trudno, bo musimy łączyć opiekę nad dzieckiem z pracą zdalną oraz obowiązkami domowymi, to ma to również swoje plusy. Psychologowie zauważają, że to dobry czas, by nauczyć się kilku rzeczy… od swoich dzieci. Trwa nasza akcja #homeoffice2020.
Reklama.
Rodzicielstwo koncentruje się na tym, czego ty powinnaś/powinieneś nauczyć swoje dziecko. A gdyby odwrócić role? Gdyby teraz, gdy spędzamy ze sobą więcej czasu przyjrzeć się swoim dzieciom i uczyć się od nich? Jak przyznaje amerykańska psychoterapeutka Amy Morin może część z tych lekcji brzmi nieco banalnie, ale czy to powód, by z nich nie skorzystać?
1. Nie zrażaj się niepowodzeniami. Małe dzieci codziennie spotykają jakieś większe lub mniejsze "klęski”, np. zakładają ubrania na lewą stronę, przewracają się, uczą się nowych rzeczy, które nie zawsze im wychodzą, ale nie przejmują się swoimi niepowodzeniami i próbują dalej.
2. Ciesz się chwilą. Nikt tak jak dzieci nie jest "tu i teraz”. Nie zamartwiają się o przyszłość, nie analizują przeszłości. Dla dzieci bycie uważnym jest naturalne i przychodzi im z łatwością.
3. Poproś o pomoc, gdy jej potrzebujesz. My dorośli często wstydzimy się prosić o pomoc, bo wychodzimy z założenia, że ze wszystkim powinniśmy radzić sobie sami. Czasem jednak warto wziąć przykład z dzieci i przyznać się, że czegoś nie jesteśmy w stanie zrobić sami.
4. Doceń małe rzeczy. Na dzieciach największe wrażenie robią naprawdę małe rzeczy, np. skakanie po kałużach, zabawa w śniegu, bieganie po łące. Może warto, przynajmniej od czasu do czasu odnaleźć radość w tych najprostszych przyjemnościach.
5. Wyrażaj swoje uczucia. Oczywiście nie chodzi, by tupać nogami, gdy jesteś zdenerwowana/y, ale kumulowanie w sobie negatywnych emocji nie jest dobre dla naszego zdrowia. Naucz się wyrażać swoje uczucia, również te pozytywne – jeśli z czegoś się cieszysz – okaż to.
6. Nie oceniaj. Małe dzieci nie mają wstępnych wyobrażeń o tym, jak powinni wyglądać ludzie (bez względu na ich wiek, płeć, rasę czy religię). Oceniają innych na podstawie ich zachowania – gdy ktoś jest miły i przyjacielski, są otwarte na kontakt z nim.
7. Bądź sobą. Małe dzieci mają pełną akceptację dla siebie. Nie przejmują się za bardzo jak postrzegają ich inni, zwłaszcza obcy ludzie, bo są zajęci sobą. Mają naturalną pewność siebie i wierzą w swoje możliwości.