Część rodziców w celu zapewniania swoim dzieciom rozrywki zabierała je na różnego rodzaju spektakle i sztuki dla najmłodszych. Jednak wszelkie instytucje kultury, a w tym teatry dla dzieci nadal pozostają zamknięte. Do dyspozycji najmłodszych wciąż jest jednak internet, który daje wiele możliwości obcowania ze sztuką. Kolejna taka pojawia się z inicjatywy trójmiejskich aktorów.
Bajki i baśnie Andersena, Brzechwy czy braci Grimm są ponadczasowe. Nic dziwnego, że znają je dorośli oraz chętnie czytają i słuchają ich kolejne pokolenia. Aktorzy Bałtyckiego Teatru Różnorodności wychodzą naprzeciw dzieciom, by te mogły w przyjemnej formie czerpać z dóbr kultury. Każdego dnia będą oni czytać ze swoich domów, ogrodów, balkonów utwory najznakomitszych pisarzy i poetów, a dostęp do transmisji będzie bezpłatny.
Partnerem akcji jest Gdynia Rodzinna i to właśnie na ich Facebooku i stronie internetowej publikowany będzie link do czytań. Wydarzenie ma premierę 23.03 o godzinie 11:00 i będzie powtarzane codziennie. Jak wskazuje w rozmowie z portalem trojmiasto.pl reżyser tej inicjatywy Tomasz Podsiadły:
– Ideą przedsięwzięcia jest to, aby rodzic, który musi pracować z domu, mógł, chociaż na moment posadzić dziecko przed ekranem i przykuć jego uwagę inną formą niż kreskówki, czy dzisiaj popularne formy rozrywki dziecięcej. W moim odczuciu powrót do repertuaru, który pokolenie czterdziestolatków zna z dzieciństwa, jest bardzo dobrym pomysłem.
W repertuarze przewidziano (kolejność nie jest znana): – baśnie Hansa Christiana Andersena: "Krzesiwo", Listek z nieba", "Nowe szaty króla", "Bąk i piłka", "Krasnoludek" i "Wszystko na swoim miejscu"
– bajkę Joanny Papuzińskiej "O czym dudni woda w studni"
– baśń Jacoba i Wilhelma Grimm " Stoliczku nakryj się"
– nowelę Henryka Sienkiewicza "Dwie łąki"
– baśnie Guido Gozzano: "Koszula prababki" i "Taniec gnomów".