Historycznie, małżeństwo jest zwyczajem świeckim, a nakładanie małżonkowi obrączki znakiem przynależności i bycia kimś ważnym. Jak wskazuje w Patheos pastor Dave Willis, podczas ceremonii ślubnych pary zakładają sobie pierścienie, a z ich oczu można wyczytać: "Nigdy tego nie zdejmę". Jednak po czasie waga obrączki spada, a palce pozostają gołe. Oto 5 nieoczywistych powodów, dla których warto nosić obrączki.
Oczywiście, nie każdy, kto ma na palcu obrączkę, jest w szczęśliwym małżeństwie lub stanowi dobrego partnera. Jednak, jak wskazuje pastor, pierścień wiele o nas mówi, gdy idziemy na jakieś spotkanie. Wówczas ludzie, "jak nas widzą, tak nas piszą". Bardzo często pierwszym elementem, na który zwracają uwagę, jest obrączka. Ściskając sobie dłoń na powitanie trudno przegapić ten element.
Co on o nas wówczas mówi? Często drugiej stronie może sugerować naszą uczciwość i podpowiadać zaangażowanie, skoro zdecydowaliśmy się z kimś na "wytrwanie w tym związku w zdrowiu i chorobie, w dobrej i złej doli, aż do końca życia".
2. Twoje decyzje mają wpływ
Codziennie spotykamy się z różnymi sytuacjami, szansami i przeciwnościami. To determinuje nas do nieustannego dokonywania wyboru. Pochłonięci daną sprawą możemy zapomnieć, że pośredni udział w tej decyzji weźmie również nasz partner. Obrączka ma przypominać, że każde postanowienia związane z pieniędzmi, słowami, czasem, wyjazdami, czy wiernością odznaczą się również w życiu małżonka.
3. Komunikowanie szacunku
Szacunek w związku to jeden z najważniejszych elementów zdrowej relacji. Szacunek komunikuje się nie tylko słowami, ale również czynami i reakcją na oczekiwania partnera. Codzienne noszenie obrączki może być dla współmałżonka symbolem szacunku, przez który pokazuje się innym swój status.
Z drugiej strony, jeśli przestało się nosić pierścionek, a partner poprosi nas o ponowne jego założenie, odrzucenie jego oczekiwania może go zranić. Co więcej, może to odebrać właśnie jako brak poszanowania i lekceważenie jego uczuć.
4. Komunikat dla dzieci
Noszenie obrączki według pastora jest szczególnie ważne dla małżeństw, które mają już dzieci. Dla nich to znak, że między rodzicami wszystko jest w porządku, a takie przekonanie daje poczucie stabilności. Ponadto, noszenie pierścionka może stanowić dla nich również pretekst do rozmowy na temat tego, skąd on się wziął na palcu rodzica, dlaczego się go w ogóle nosi i jakie ma znaczenie.
Codziennie czynami i słowami wobec partnera daje się przykład dziecku, jak powinno wyglądać zdrowe małżeństwo. Jednak rozmowa o obrączce może być doskonałą okazją, by szczerze podyskutować z pociechą o miłości, szacunku, zaufaniu i wierności. Taka rozmowa dla dziecka może być ważna, gdy w przyszłości samo będzie z kimś budować relację i chciało się później pobrać.
5. "Moje małżeństwo ma dla mnie znaczenie"
Ostatni powód, dla którego według pastora warto nosić obrączki, jest już bardziej oczywisty, niż poprzednie. Przede wszystkim w ten sposób, jak zaznacza Dave Willis, dajemy do zrozumienia, że nasze małżeństwo ma dla nas znaczenie i że jesteśmy zajęci. Dzięki temu chronimy się przed niewiernością i potencjalnym pokusami.
Utrzymywanie swojego stanu cywilnego w "tajemnicy" raczej nie jest czymś zdrowym. Skoro uroczyście przyrzekliśmy przed świadkami drugiej osobie, że uczynimy wszystko, aby nasze małżeństwo było "zgodne, szczęśliwe i trwałe", dlaczego mielibyśmy zakłamywać rzeczywistości, dając otoczeniu do zrozumienia, że jesteśmy singlami?
Jedynym powodem według pastora, który zwalniałby z noszenia pierścionka, są różnego rodzaju medyczne przeciwwskazania. Jednak alternatywnie niektórzy noszą go w formie naszyjnika. Z kolei inni zamiast tego decydują się nawet na trwały tatuaż zamiast obrączki.