Regionalny Bank Mleka Kobiecego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny zebrał 20 000 butelek mleka kobiecego pasteryzowanego, które przekazane zostało do jednego z warszawskich szpitali. Pokarm z Banku wspomaga proces leczenia noworodków, wśród których większość stanowią wcześniaki i noworodki chore.
150 honorowych dawczyń mleka Regionalny Bank Mleka Kobiecego, utworzony w styczniu 2015 r. na wzór stacji krwiodawstwa, gromadzi mleko od honorowych dawczyń i przekazuje je potrzebującym dzieciom leczonym w szpitalach. Jest to jedyna placówka na Mazowszu obsługującą Warszawę i cały region. W okresie pięciu lat swego funkcjonowania Bank Mleka Kobiecego nawiązał współpracę ze 150 honorowymi dawczyniami mleka kobiecego, przebadał pokarm z ponad 1665 litrów mleka oddanego przez mamy oraz nawiązał współpracę z 13 placówkami ochrony zdrowia, pobierającymi mleko dla swoich małych pacjentów.
Rekomendowane po mleku matki przez WHO
Mleko kobiece pochodzące z profesjonalnego Banku Mleka jest drugim po mleku własnej matki pokarmem z wyboru do stosowania u noworodków i niemowląt, rekomendowanym przez WHO i UNICEF. Regionalny Bank Mleka Kobiecego w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny działa pod patronatem Fundacji Bank Mleka Kobiecego, na zasadach rekomendowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Banków Mleka (ang. EMBA). Placówka służy również szkoleniu kadr dla innych jednostek powstających w Polsce.
Szpitale, w których podawane jest najmłodszym pacjentom mleko z Regionalnego Banku Mleka Kobiecego to:
– Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny w Warszawie (Warszawa, ul. A. J. Madalińskiego 25)
– Instytut Matki i Dziecka (Warszawa, ul. Kasprzaka 17A),
– Centrum Medyczne "Żelazna" Szpitala Specjalistycznego św. Zofii (Warszawa, ul. Żelazna 90)
– Szpital Kliniczny im. Ks. Anny Mazowieckiej (Warszawa, ul. Karowa 2),
– Szpital Bielański im. Ks. J. Popiełuszki (Warszawa, ul. Cegłowska 80),
– Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (Warszawa,
pl. Starynkiewicza 1/3),
– Centralny Szpital Kliniczny MSWiA (Warszawa, ul. Wołoska 137)
– Mazowiecki Szpital Bródnowski (Warszawa, ul. Kondratowicza 8)
–UCK WUM Dziecięcy Szpital Kliniczny (Warszawa, ul. Żwirki i Wigury 63A),
– Szpital Solec (Warszawa, ul. Solec 93),
– Mazowiecki Szpital Specjalistyczny (Radom, ul. J. Aleksandrowicza 5),
– Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie (Ciechanów, ul. Powstańców Wielkopolskich 2),
– Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku (Płock, ul. Medyczna 19).
Szpital od pierwszych dni życia dla Ciebie Szpital im. Świętej Rodziny SPZOZ to dynamicznie rozwijający się nowoczesny, wielodyscyplinarny ośrodek medyczny, poświęcony problemom zdrowia rodziny. Szpital realizuje kompleksowe świadczenia medyczne w zakresie profilaktyki, leczenia i rehabilitacji chorób kobiecych, sprawowania opieki nad matkami i ich dziećmi w okresie okołoporodowym oraz pediatrii, chirurgii onkologicznej wraz z chemioterapią i diagnostyki.
Pracownicy placówki dokładają wszelkich starań, aby powrót do zdrowia przebiegał w przyjaznej atmosferze, z zapewnieniem intymności, godności i poszanowania praw Pacjentek, ich dzieci i rodzin. Placówka wyróżniona została tytułem "Szpital Przyjazny Dziecku" (2007 r., 2013 r., 2018 r.), jest także finalistą rankingu "Bezpieczny Szpital"(2009 r., 2015 r., 2019 r.).
Wysoki poziom usług świadczonych przez Szpital potwierdza uzyskany w 2008 i 2017 roku certyfikat jakości ISO, dostosowany do znowelizowanej normy PN EN ISO 9001:2009 oraz Certyfikat Akredytacyjny nadany przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia przy Ministerstwie Zdrowia (2015 r., 2019 r.) potwierdzający spełnianie standardów jakości w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych na najwyższym poziomie.